10 mil. euro datorie! "Dinamo e ca si falimentara"

SPORT.RO
Data publicarii: Duminica 23 August 2009, 08:36
Data actualizarii: Duminica 23 August 2009, 13:38

In pericol sa fie suspendat pentru 3 ani din toate competitiile europene, Dinamo mai are o problema. Cel mai aprig contestatar al lui Dinamo, Gigi Netoiu spune despre clubul din Stefan cel Mare ca este la un pas de faliment.

Dinamo trebuie sa plateasca 10 milioane de euro actionarilor care s-au retras. Turcu, Walter si Savulescu trebuie sa isi primeasca inapoi la sfarsitul anului banii pe care i-au investit, iar Dinamo nu ar avea de unde sa plateasca, spune Gigi Netoiu.

“Dinamo n-a avut performante, pentru ca nu s-a facut niciodata un plan pe termen lung, pentru trei ani. S-au grabit intotdeauna lucrurile acolo. Si cand au fost bani, au fost certuri. E criza financiara de proportii la Dinamo. Dinamo este ca si falimentara. In scurt timp, intra in faliment. E gata.

Cand am venit la Dinamo, echipa era pe locul 7. Eu am ajuns actionar in sezonul 1996-1997. Badea a venit dupa mine. Era o societate non-profit, imprumutam clubul cu bani si apoi ii recuperam prin vanzarea de jucatori. Pana sa vin eu, Cornel Dinu si Petre Buduru s-au zbatut sa salveze echipa, dar nimic. Dinamo n-a ajuns in Liga Campionilor, nici in UEFA n-a facut mare branza.

Au plecat cativa actionari importanti, ca Walter, Savulescu, Turcu. Trebuia sa-si ia banii investiti acolo. Cine sa le dea si de unde? Dinamo n-are de unde sa le dea 10 milioane de euro. E normal sa fie vorba de faliment, daca nu au rezultate de pe urma carora sa incaseze bani. La sfarsitul anului, cand se va realiza raportul, Dinamo va figura cu o datorie de 10 milioane catre ei”, a spus Gigi Netoiu in Evenimentul Zilei.

ARTICOLE PE SUBIECT
Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!