SPECIAL 2023, un an penibil în Europa pentru FCSB, CFR Cluj, Farul și Sepsi! Cum s-au făcut de râs echipele de top din Superligă

cupele europene CFR Cluj Farul Constanta FCSB sepsi sfantu gheorghe Superliga
Data publicarii: Duminica 31 Decembrie 2023, 09:55
Data actualizarii: Duminica 31 Decembrie 2023, 10:00

Niciuna dintre formațiile noastre nu a reușit calificarea în grupele vreunei competiții continentale.

Echipele româneşti au lipsit din grupele cupelor europene în acest sezon, 2023-2024.

A fost pentru prima oară după 2018 când fotbalul de la noi nu a avut reprezentante în grupe.

Nu am ajuns nici măcar în grupele ”Cenușăresei” Conference League

Se întâmplă pentru a treia oară în ultimele zece sezoane ca Superliga să nu trimită nici o echipă în grupele cupelor europene. Aceeaşi situaţie s-a înregistrat în sezoanele 2014-15 şi 2018-19.

În vară, patru echipe au luat startul continental: Farul, campioana României, urma să joace în primul tur al calificărilor din Liga Campionilor; FCSB (ocupanta locului secund în campionat), CFR Cluj (locul al treilea în Superligă) şi Sepsi Sf. Gheorghe (câştigătoarea Cupei României), urmau să evolueze în Conference League.

FARUL CONSTANȚA

Din păcate, Farul Constanţa a fost eliminată de Sheriff Tiraspol, reprezentanta Moldovei, după ce echipa lui Gheorghe Hagi a învins acasă, în primul meci, scor 1-0, dar a cedat în înfruntarea din deplasare. La Tiraspol, gazdele s-au impus cu 3-0 după prelungiri, şi au mers mai departe, iar constănţenii urmau să evolueze în turul al doilea preliminar din Conference League.

Adversara campioanei României a fost o echipă din Armenia, Urartu, de care Farul a dispus, la Ovidiu, cu 3-2 în prima manşă. Deplasarea din Armenia a fost dură. Urartu a condus cu 2-0, însă Dragoş Nedelcu şi Denis Alibec au salvat corabia lui Hagi, înscriind trei goluri în partea secundă, pentru un dublu 3-2 care a calificat pe Farul în turul al treilea. Aici au venit două victorii (3-0 şi 2-0) cu echipa estonă Flora Tallinn, iar echipa alb-albastră urma să evolueze în play-off-ul Conference League, ultimul pas înainte de faza grupelor. Echipa finlandeză HJK Helsinki a fost însă o nucă tare pentru elevii lui Hagi. Farul a învins acasă cu 2-1, după ce a fost condusă, şi a pierdut cu 0-2 în deplasare punând punct prezenţei europene din acest an.

FCSB

FCSB a început traseul european în al doilea tur preliminar din Conference League, unde a reuşit două victorii cu formaţia bulgară CSKA 1948 Sofia. 1-0 în deplasare şi 3-2 pe Arcul de Triumf, unde suporterii roş-albaştrilor au trecut prin ceva emoţii. Oaspeţii conduceau cu 2-1 în minutul 82, când a egalat Damian Djokovic, apoi Octavian Popescu a înscris golul victoriei pentru bucureşteni. Turul al treilea le-a adus celor de la FCSB un adversar din Danemarca, pe Nordsjaeland. S-a terminat 0-0 la Bucureşti şi a urmat o înfrângere cu 0-2 în deplasare, după un meci în care Vlad Chiricheş a fost eliminat în minutul 62, la 1-0 pentru danezi, iar Marcus Ingvartsen a reuşit dubla, înscriind şi al doilea gol, pe final de meci. FCSB părăsea competiţia după două manşe, fără a ajunge măcar în play-off.

CFR CLUJ

Nici CFR Cluj nu a avut mai multă forţă. În faţa unui adversar de valoare, turcii de la Adana Demirspor, clujenii au încheiat la egalitate pe teren propriu, 1-1, fiind învinşi în al patrulea minut al prelungirilor la Adana, în retur, unde gazdele s-au impus cu 2-1, deşi au jucat mai bine de o jumătate de oră în zece oameni, eliminându-i pe români din Conference League.

SEPSI SFÂNTU GHEORGHE

A patra echipă românească prezentă anul acesta în eurocupe a fost Sepsi Sf. Gheorghe. În al doilea tur preliminar din Conference League, team-ul condus pe atunci de antrenorul Liviu Ciobotariu nu a avut probleme în faţa unei echipe din Bulgaria, CSKA Sofia, pe care a învins-o în două manşe: 2-0 în deplasare şi 4-0 acasă.

Turul trei i-a programat lui Sepsi o dublă manşă cu o echipă din Kazahstan, FK Aktobe. Covăsnenii au terminat la egalitate cu emoţii pe teren propriu, marcând în minutul 89, şi s-au impus cu 1-0 în deplasare, calificându-se astfel în play-off. La un pas de grupe, Sepsi a jucat curajos cu norvegienii de la Bodo/Glimt. 2-2 la Sf. Gheorghe, cu două goluri reuşite din lovituri de pedeapsă, şi 2-3 în Norvegia, într-un meci cu două reprize de prelungiri, unde gazdele au câştigat dintr-un penalti.

Rezultatele obţinute de echipele româneşti în cupele europene, sezonul 2023-2024

În 20 de meciuri disputate în acest sezon al cupelor europene, echipele româneşti au obţinut 11 victorii, au încheiat la egalitate 4 meciuri şi au pierdut cinci partide. Au marcat 32 de goluri şi au primit 23.

LIGA CAMPIONILOR:

Tur I preliminar, manşa 1, 12 iulie 2023

Farul Constanţa – Sheriff Tiraspol 1-0 (Kiki 56);

Tur I preliminar, manşa II, 18 iulie 2023

Sheriff Tiraspol - Farul Constanţa 3-0 după prelungiri (Talal 45+1, Ngom Mbekeli 99, Adamo 105+1).

CONFERENCE LEAGUE:

Tur II preliminar, manşa I, 26 iulie 2023

CSKA 1948 Sofia – FCSB 0-1 (Florinel Coman 28);

Tur II preliminar, manşa II, 3 august 2023

FCSB – CSKA 1948 Sofia 3-2 (Djokovic 27, 82, Oct. Popescu 90+1 / Pedrinho 49, Daskalov 68);

Tur III preliminar, manşa I, 10 august 2023

FCSB – Nordsjaelland 0-0

Tur III preliminar, manşa II, 17 august 2023

Nordsjaeland – FCSB 2-0 (Ingvartsen 43 penalti, 85);

Tur II preliminar, manşa I, 27 iulie 2023

CSKA Sofia – Sepsi Sf Gheorghe 0-2 (N. Păun 68, R. Varga 81);

Sepsi Sf Gheorghe – CSKA Sofia 4-0 (C. Matei 19 penalti, Aganovic 70, R. Varga 90, Alimi 90+5);

Sepsi SF Gheorghe – Aktobe 1-1 (R. Varga 89 / Elder Santana 65);

Aktobe – Sepsi Sf Gheorghe 0-1 (N. Păun 66);

Play-off, manşa I, 24 august 2023

Sepsi Sf Gheorghe – Bodo/Glimt 2-2 (Alimi 48 penalti, C. Matei 81 penalti / Moumbagna 19, P. Berg 69);

Play-off, manşa II, 31 august 2023

Bodo/Glimt – Sepsi Sf Gheorghe 3-2 (Sorli 24, A. Pellegrino 29, 100 penalti / Alimi 42, R. Varga 46);

CFR Cluj – Adana Demirspor 1-1 (Jefte Betancor 6 / Stambouli 77);

Adana Demirspor – CFR Cluj 2-1 (Akintola 43, Ndiaye 90+4 / Mogoş 68 penalti);

Farul Constanţa – Urartu 3-2 (T. Băluţă 27, Ad. Mazilu 45+4, Larie 90+5 / Maksimenko 23, Zotko 38);

Urartu – Farul Constanţa 2-3 (Antwi 11, Sabua 47 / Nedelcu 53, Alibec 57, 90+1);

Farul Constanţa – Flora Tallinn 3-0 (Alibec 48, Budescu 80, Diogo Queiros 90+5);