Raven Saunders Jocurile Olimpice
Data publicarii: Duminica 01 August 2021, 13:37
Data actualizarii: Duminica 01 August 2021, 14:10

JO 2020, atletism, aruncarea greutății

Atleta Raven Saunders (Statele Unite), autointulată The Hulk, a cucerit medalia de argint în proba de aruncarea greutății la JO 2020, cu un rezultat de 19,79 m, și a impresionat și prin masca pe care a purtat-o în timpul competiției.

Aurul i-a revenit chinezoaicei Lijiao Gong (20,58 m), în timp ce pe treapta a treia a podiumului s-a clasat vedeta din Noua Zeelandă, Valerie Adams (19,62 m).

Luptătoare declarată pentru drepturile comunității LGBT, atleta din South Carolina rata în 2016 podiumul Jocurilor Olimpice din Rio și intra într-o depresie care la un moment dat a împins-o chiar spre sinucidere.

A mers luni de zile la psiholog, iar ședințele de terapie au ajutat-o să-și îmbunătățească și rezultatele în cercul de aruncări.

A câștigat concursul de calificare din SUA pentru JO, iar la Tokyo a concurat la cel mai înalt nivel.

Saunders a purtat o mască inspirată din benzile desenate The Hulk, iar pentru atletă accesoriul reprezintă o modalitate de a separa "omul Raven" de "sportiva Raven".

”Mi-a fost foarte greu să le separ. Dar în timp, mai ales când m-am luptat cu problemele de sănătate mintală, am învățat să separ lucrurile la fel cum Bruce Benner a învățat să-l controleze pe Hulk... să aibă pace atunci când nu era The Hulk.

Pentru mine, cel mai important lucru după câștigarea acestei medalii este faptul că va inspira comunitatea LGBT, persoanele cu boli psihice și minoritățile de culoare. Asta înseamnă totul pentru mine", a spus, la finalul concursului, Raven Saunders.

Fox News scrie că la Jocurile Olimpice din Tokyo sunt în jur de 180 de sportivi gay.