FOTO Derby della Madonnina a decis campioana din Serie A! Inter Milano a cucerit al 20-lea trofeu din istorie

Derby della Madonnina AC Milan Inter Milano Serie A Italia
Data publicarii: Luni 22 Aprilie 2024, 23:45
Data actualizarii: Luni 22 Aprilie 2024, 23:47

Inter Milano a câștigat titlul în Serie A, succesul fiind cu atât mai spectaculos, cu cât a fost obținut în urma victoriei din derby-ul cu AC Milan.

AC Milan și Inter Milano au fost adversare în etapa a 33-a din Serie A, în celebrul Derby della Madonnina

Formația antrenată de Simone Inzaghi, lider autoritar în Serie A, s-a impus cu scorul de 2-1, golurile fiind marcate de Francesco Acerbi (minutul 18) și de Marcus Thuram (minutul 49), respectiv Fikayo Tomori (minutul 80).

Partida a fost una tensionată pe final, când Dumfires, respectiv Hernandez și Calabria au fost eliminați direct, în urma unor incidente.

În urma acestei victorii, Inter Milano a câștigat matematic titlul de campioană chiar în fața marii rivale din oraș.

Cu cinci etape înainte de finalul sezonului din Serie A, Inter Milano are 86 de puncte, urmată de AC Milan (69 de puncte) și de Juventus (64 de puncte).

Pentru AC Milan urmează derby-ul cu Juventus, din deplasare, în timp ce Inter Milano va juca împotriva celor de la Torino, pe teren propriu.

Rivalitate istorică între Inter Milano și AC Milan

Înaintea acestei stagiuni, cele două formații aveau în palmares câte 19 titluri, Nerazzurrii fiind cei care au făcut pasul spre al 20-lea trofeu.

Derby-ul orașului Milano a ajuns la cota 239 în meciurile oficiale.

Primul meci disputat între cele două datează din 10 Ianuarie 1909. AC Milan a câștigat cu 3-2. Ultimul joc între cele două a avut loc pe 16 Septembrie 2023, și s-a impus Inter cu 5-1.