Romania campionatul european Euro Handbal Norvegia Handbal ROMANIA GALACTICA! ROMANIA EXTRATERESTRA! Neagu si Buceschi rapun Norvegia cu 31-23 si mergem in grupele principale cu maximum de puncte

6. Norvegia - 0 puncte

• ROMANIA - NORVEGIA LIVE DE LA 22:00 | Dupa victoriile cu Cehia si Germania, dam piept cu cea mai grea echipa din handbalul feminin!

ROMANIA 31-23 NORVEGIA

FINAL! Romania castiga senzational, obtine a treia victorie din tot atatea posibile si merge in grupele principale cu maximum de puncte!

*INFO: Iulia Dumanska a fost desemnata jucatoarea meciului!

Min 60 - Romania incheie meciul cu gol de la jumatatea terenului. Norvegia a scos din nou portarul, Dragut a recuperat si a trimis mingea in plasa
Min 59 -
Norvegia scoate portarul, Dumanska incearca sa dea gol din poarta in poarta, dar mingea se duce pe langa
Min 55 -
Ambros Marin isi permite sa trimita mai multe rezerve pe teren cu 5 minute inaintea finalului. Intra Perianu, Laszlo, Bacaoanu si Dragut
Min 55 -
Ambros Martin cere time out cu 5 minute inaintea finalului. "Pasam pe atac, plimbam mingea", spune spaniolul
Min 55 -
Denisa Dedu intra in poarta pentru un 7 metri, dar este invinsa: 28-20
Min 54 -
Iulia Dumanska este de pe alta planeta in aceasta seara. A treia aruncare consecutiva a nordicelor pe care o apara!
Min 53 -
Dumanska e si ea peste tot, zboara din bara in bara, si mai scoate o aruncare. Meci de vis, eficienta senzationala
Min 53 -
Neagu e acolo unde trebuie si face 28-19
Min 52 -
Ne aparam bine, norvegiencele nu gasesc culoare, iar Arntzen atinge mingea cu piciorul. Jucatoarea nordica opreste apoi contraatacul si ar fi trebuit eliminata pentru doua minute, dar este iertata
Min 51 -
Time out: Ambros Martin le cere jucatoarelor sale agresivitate in continuare si le transmite sa se apere sus, la interceptie
Min 51 -
Dumanska are toate sansele sa fie declarata jucatoarea meciului. Iulia face minuni in poarta inca o data
Min 50 -
Ne ducem la 8 goluri, apoi Dumanska este inca o data la post. Dumanska este gardianul, ingerul pazitor al Romaniei in aceasta seara!!!
Min 47 -
Norvegia deseneaza si ea frumos la o faza la care Romania a incercat sa se apere sus, iar Aune a inscris de pe extrema: 25-19
Min 46 -
Suntem in prepasiv, marim ritmul, iar mingea curge pe traseul Neagu-Geiger-Udristoiu. Aneta inscrie cu podeaua: 25-18
Min 46 -
Iulia Dumanska intuieste perfect aruncarea lui Oftedal si apara inca o data. Romania arata cu adevarat bine!
Min 45 -
Neagu arunca de la 7 metri, Lunde apara, dar mingea revine la Cristina, care nu mai iarta si a doua oara
Min 45 -
Cristina Neagu rupe ritmul, trimite catre Eliza Buceschi, care face un dribling si arunca. Obtinem 7 metri!
Min 45 -
Kristiansen inscrie: 23-18
Min 44 -
Romania deseneaza superb, Neagu paseaza catre Geiger, Melinda prelungeste pentru Udristoiu, dar bolta extremei noastre este scoasa cu varfurile degetelor de Lunde
Min 43 -
Luam gol in superioritate. Aune inscrie de pe extrema
Min 42 -
Loke este eliminata 2 minute, apoi Melinda Geiger puncteaza. Lunde, fara reactie dupa fenta Melindei
Min 42 -
Norvegia vine la 6 goluri: 22-16
Min 41 -
Intra si Udristoiu pe extrema, ii paseaza lui Geiger, care trimite o racheta in plasa: 22-15
Min 40 -
Crina Pintea este ca un tanc, nimic nu ii poate sta in cale! Inscriem pentru 21-14
Min 39 -
Pasi facuti de Oftedal si obtinem posesia in inferioritate numerica
Min 38 -
Scoatem portarul pe atacul in inferioritate, Neagu o lanseaza apoi pe Pintea, iar pivotul nostru obtine 7 metri. Aceeasi Cristina Neagu trimite apoi in plasa
Min 37 -
Inscriem primul gol al reprizei, dar apoi ramanem in inferioritate pentru 2 minute. Denisa Dedu scoate, insa, o aruncare de la 7 metri
Min 36 -
Nu am inscris de 5 minute si jumatate! Jucatoarea reprizei a doua este Dumanska, care mai scoate o minge!
Min 35 -
Oftedal incearca o diagonala catre extrema, dar trimite mingea afara. Avem posesia
Min 35 -
Fundalul sonor este asigurat de fanii romani, care scandeaza continuu
Min 34 -
Melinda Geiger trage moale, mingea se duce in bara. Nu am inscris in repriza secunda!
Min 34 -
Impecabila Dumanska este din nou la post si ne ajuta la o faza pe care scria gol. Scorul este 18-14
Min 31 -
Dublam bine in zona centrala, iar Kristiansen nu reuseste sa patrunda. Norvegia inscrie totusi pe primul atac al reprizei
Min 31 -
Incepe repriza a doua. Norvegia e in atac

*INFO: Cea mai buna marcatoare din istoria EURO, Neagu a inscris 7 goluri in prima repriza. Ea are 213 reusite in total la Campionatele Europene

PAUZA

Min 30 - Intram la pauza cu 6 goluri avans: 18-12
Min 29 -
Dumanska prinde cu ambele maini o aruncare puternica. A sasea parada a Iuliei in acest meci
Min 28 -
Crina Pintea scoate 7 metri, Neagu inscrie inca o data: 18-12
Min 28 -
Contraatac al Norvegiei, iar Dumanska nu se mai poate opune de aceasta data: 17-12
Min 27 -
Pierdem atacul pentru joc pasiv, dar Dumanska scoate inca o minge! Dupa meciul senzational al Denisei Dedu cu Germania, a venit randul Iuliei sa aiba o seara de vis
Min 25 -
Dumanska face si ea un meci foarte bun in poarta si mai scoate o minge
Min 24 -
Fantastic! Fara cuvinte! Romania se duce la 7 goluri, dupa o noua aruncare a Cristinei Neagu: 17-10
Min 22 -
Eliza Buceschi vede un culoar si forteaza aruncarea, obtinand un 7 metri. Neagu o invinge apoi pe Lunde: 16-10
Min 21 -
Ardean Elisei, veterana noastra, intra si inscrie pentru 15-10
Min 19 -
Romania bombardeaza poarta Norvegiei!!! Eliza Buceschi arunca de la 9 metri, dupa ce a plutit superb, si inscrie: 14-9
Min 18 -
Cristina Neagu o gaseste inca o data pe Crina Pintea, iar cea din urma nu iarta: 13-9. Dumanska se opune apoi senzational in fata lui Kristiansen
Min 16 -
Apararea noastra isi face treaba inca o data, la al treilea atac consecutiv al Norvegiei! Recuperam, Laszlo o lanseaza pe Chiper, iar micuta extrema inscrie superb
Min 15 -
Norvegia o baga pe veterana Lunde in poarta, dar aceasta nu se poate opune aruncarii Laurei Chiper: 10-8
Min 12 -
Din nou Dumanska! Iulia tine bine coltul scurt si apara aruncarea de pe extrema stanga a nordicelor
Min 11 -
Geiger arunca la semiinaltime, dar Solberg se opune
Min 11 -
Contaatac fulger al nordicelor, care egaleaza
Min 10 -
Atac prelungit al nostru, riscam pasivul, asa ca Neagu arunca. Mingea se duce, insa, peste
Min 9 -
Ratam atacul, dar anticipam bine si recuperam. Chiper scapa pe contraatac, dar este faultata
Min 8 -
Dumanksa apara o aruncare de la sold si avem sansa de a ne desprinde la doua goluri
Min 6 -
Neagu se elibereaza foarte bine, o deschide pe Chiper, iar jucatoarea Coronei Brasov inscrie pentru 5-5
Min 6 -
Norvegia trece pentru prima data in avantaj, dupa golul marcat de Aune
Min 5 -
Sulland o invinge din nou pe Denisa Dedu de la 7 metri
Min 4 -
Gasim golul si prin Melinda Geiger, intre timp s-a facut 4-3. Norvegia beneficiaza de un 7 metri
Min 3 -
Revenim in avantaj pentru scurt timp, pentru ca Norvegia egaleaza prin Sulland de la 7 metri

*INFO: Germania a invins astazi Cehia, iar cea de-a doua formatie pleaca acasa

Victorioase in meciurile cu Cehia si Germania, primele din grupa D a Europeanului din Franta, Neagu, Buceschi si Denisa Dedu dau piept in aceasta seara cu cea mai buna nationala din handbalul feminin, Norvegia.

Romania a inceput entuziasmant turneul final, cu doua victorii din doua posibile, impotriva Cehiei si Germaniei. Ba chiar mai mult, cea dea doua victorie, una categorica, a venit in fata unei nationale care a reusit sa produca o megasurpriza in primul meci si sa rapuna Norvegia.

Dupa un prim soc la EURO, infrangerea cu Germania, Norvegia a maturat Cehia, iar acum joaca pentru calificarea in grupele principale, acolo unde Romania si-a asigurat deja prezenta, dar in care trebuie sa intre cu cat mai multe puncte.

Romania nu a fost condusa nici macar o secunda la acest EURO si vine cu un moral ridicat. Nationala antrenata de Martin Ambros a aratat in primul rand atitudine, dar a avut si realizari fantastice pe plan individual: Neagu a devenit cea mai buna marcatoare din istoria EURO, in timp ce Denisa Dedu a inchis senzational poarta in meciul cu Germanial.

Romania - Norvegia este diseara, de la 22:00, IN DIRECT pe www.sport.ro si Facebook/Sport.ro

SURSA FOTO: Facebook/EHF EURO