România, doar egal cu Austria, în preliminariile EHF Euro 2022! „Tricolorele” au căzut în repriza secundă

Handbal Echipa Nationala de Handbal Handbal
Data publicarii: Duminica 10 Octombrie 2021, 22:18
Data actualizarii: Duminica 10 Octombrie 2021, 22:26

Naţionala feminină de handbal a României a smuls un rezultat de egalitate cu Austria 33-33 (16-11), duminică seara, la Maria Enzersdorf, în Grupa a 2-a a preliminariilor Campionatului European - EHF EURO 2022, după un gol marcat în ultima secundă.

România a controlat jocul în prima repriză şi a intrat la pauză cu un avantaj de cinci goluri, 16-11. Austria a reuşit să revină după pauză şi a egalat, 17-17, reuşind cinci goluri consecutive, iar apoi a condus la trei goluri în câteva rânduri, ultima oară cu 32-29. Echipa antrenată de Adrian Vasile a reuşit egalarea, 32-32, însă Patricia Kovacs a marcat pentru gazde ceea ce părea a fi golul victoriei, când mai erau 12 secunde. România, deşi evolua în inferioritate după cartonaşul roşu primit de Alina Ilie, a marcat golul egalării prin cea mai bună jucătoare a sa, Bianca Bazaliu, autoare a 11 goluri.

Pentru tricolore au mai înscris Nicoleta Dincă 4 goluri, Lorena Ostase 4, Ana Maria Tănasie 3, Cristina Laslo 3, Andreea Rotaru 2, Bianca Harabagiu 2, Alina Ilie 2, Sonia Seraficeanu 1, Crina Pintea 1.

Golurile gazdelor au fost reuşite de Nina Neidhart 6, Sonja Frey 7, Patricia Kovacs 5, Josefine Huber 4, Ines Ivancok 3, Katarina Pandza 2, Claudia Wess 2, Stefanie Kaiser 2, Fabienne Tomasini 1, Petra Blazek (portar) 1.

Meciul a fost arbitrat de bosniacii Amar şi Dino Konjicanin, iar delegat EHF a fost ungurul Gergely Vattay.

Tot duminică, Danemarca a surclasat selecţionata Insulelor Feroe cu 39-19, în deplasare.

Danemarca ocupă primul loc, cu 4 puncte, urmată de România, 3 puncte, Austria, 1 punct, Feroe, 0 puncte.

România va juca următoarele meciuri în martie, acasă şi în deplasare cu Danemarca.

Primele două clasate se califică la turneul final, care va fi găzduit de Slovenia, Macedonia de Nord şi Muntenegru, în noiembrie 2022. AGERPRES