FOTO ȘI VIDEO "Dificil, dezamăgitor, frustrant!" O nouă reacție dură după ce echipa Primăriei București a ratat Final Four-ul la handbal feminin

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 08 Mai 2023, 10:46
Data actualizarii: Luni 08 Mai 2023, 10:50

România nu va avea nicio echipă la Final Four-ul Ligii Campionilor găzduit de Budapesta.

CSM Bucureşti a ratat calificarea la turneul Final Four al Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a fost învinsă de echipa daneză Team Esbjerg cu scorul de 33-31 (16-18), duminică, în Sala Polivalentă din Capitală, în manşa secundă a sferturilor de finală. Esbjerg câştigase şi prima manşă, cu scorul de 32-28.

Returul a fost plin de dinamism, cu momente în care handbalistele ambelor formații și-au arătat arsenalul tehnic și cu parade ale portarilor.

CSM a preluat controlul în partea a doua a reprizei de debut, a condus chiar cu trei goluri și a intrat la cabine cu un avans de două lungimi. Jocul din prima repriză a fost generator de speranțe pentru partea a doua. Speranțele au fost nimicite nu nu numai de jocul complet al danezelor, dar și de maniera de arbitraj a celor doi spanioli, aspru criticată la final de Adi Vasile și Cristina Neagu.

• Meciul din Sala Polivalentă a fost arbitrat de spaniolii Javier Alvarez Mata și Yon Bustamante Lopez. Delegații EHF au fost Tatjana Medved (Serbia) și Arijana Vojic (Bosnia)

Centrul Grace Zaadi Deuna a declarat în aceeaşi conferinţă de presă că este "dificil, dezamăgitor şi frustrant" când ratezi calificarea la turneul Final4.

"A fost un meci foarte bun, cu două echipe puternice. Cred că publicul a apreciat ceea ce a văzut. Este dificil, dezamăgitor şi frustrant, dar eu vreau să le mulţumesc suporterilor pentru că ei ne-au susţinut din primul până în ultimul minut. Însă nu a fost suficient azi pentru a învinge Team Esbjerg. E greu să ratezi calificarea în Final4, însă asta e situaţia", a declarat Zaadi, la conferința de presă de la finalul partidei.

• La turneul Final4, programat pe 3-4 iunie, la Budapesta, s-au calificat Team Esbjerg, Vipers Kristiansand (31-25 şi 40-31 cu CS Rapid Bucureşti), care este şi campioana en titre, Gyori Audi ETO KC (29-27 şi 37-28 cu Odense Handbold) şi FTC-Rail Cargo Hungaria (26-32 şi 33-26 cu Metz Handball).