Nu s-a mai întâmplat asta de șase luni! Manchester City, egal la Copenhaga, fără să marcheze vreun gol

Champions League FC Copenhaga Manchester City Grupe
Data publicarii: Marti 11 Octombrie 2022, 22:10
Data actualizarii: Marti 11 Octombrie 2022, 22:28

Manchester City a încheiat la egalitate, scor 0-0, în deplasarea din Danemarca, cu FC Copenhaga.

La Copenhaga, Manchester City s-a oprit din seria de 23 de meciuri în care a marcat cel puţin un gol. A fost 0-0 cu FC Copenhaga, după o partidă în care Erling Haaland nu a jucat, Mahrez a ratat un penalty în minutul 25, iar Sergio Gomez a fost eliminat în minutul 32.

Formația antrenată de Pep Guardiola se află pe primul loc în grupa G, cu 10 puncte, urmată de Borussia Dortmund (6 puncte din trei meciuri), FC Copenhaga (2 puncte) şi FC Sevilla (1 punct în trei meciuri).

Ultimul meci în care Manchester City nu mai marcase a fost pe 13 aprilie 2022, în optimile de finală din Champions League, cu Atletico Madrid, când partida s-a încheiat tot la egalitate, scor 0-0.

Echipele de start:

FC Copenhaga: Grabara – Lund, Khocholava, Boilesen – Jelert, Stamenic, Lerager, Kristiansen – Claesson, Haraldsson, Daramy

Antrenor: Jacob Neestrup

Manchester City: Ederson – Joao Cancelo, Akanji, Laporte, Sergio Gomez – Gundogan, Rodri, De Bruyne – Mahrez, Alvarez, Grealish

Antrenor: Pep Guardiola

Salariu uriaș pentru Erling Haaland

Starul norvegian a fost odihnit de Pep Guardiola pentru partida de la Copenhaga. Atacantul de 22 de ani a ajuns la 20 goluri marcate în 13 meciuri, fiind de departe, cel mai bine plătit fotbalist din Premier League. Daily Mail informează că datorită formei bune în care se află, fiind deja la nivelul jucătorilor de top ai lui Guardiola, Erling Haaland ar încasa, împreună cu bonusuri, aproape un milion de euro săptămânal.

Mai exact, suma totală este de 850.000 de lire, care înseamnă 970.000 de euro. În cazul în care fotbalistul își menține același ritm bun în acest sezon, ar putea ajunge să câștige 50 de milioane de euro la finalul acestui sezon. Pentru conducerea lui Manchester City nu ar fi o problemă achitarea unor astfel de sume cât timp Haaland continuă să marcheze și să doboare recorduri pentru echipă.