Doua medalii de AUR si una de argint pentru Larisa Iordache in finala pe aparate! 13 medalii pentru Romania la Europene

Romania argint Campionatul european de gimnastica gimnastica Larisa Iordache Gimnastica Inca o medalie pentru Romania la Campionatul European de gimnastica! Larisa Iordache cucereste argintul in proba de sarituri!
Data publicarii: Duminica 20 Decembrie 2020, 14:35
Data actualizarii: Luni 21 Decembrie 2020, 16:23

Europeanul de gimnastica de la Mersin a ajuns in ziua marilor finale.

UPDATE 16:30: Larisa Iordache a cucerit medalia de aur si la sol! Romanca incheie ziua finalelor pe aparate cu doua medalii de aur si una de argint.

Cealalta romanca din finala la sol, Antonia Duta, a incheiat competitia pe locul 5.

Iata exercitiul la sol al Larisei Iordache:

UPDATE 15:48: Dubla pentru Romania la Europeanul de la Mersin! Larisa Iordache si Silvia Sfiringu ocupa primele doua locuri ale podiumului in finala de la barna, cucerind medaliile de aur, respectiv argint.

Iata exercitiul la barna al Larisei Iordache:

UPDATE 15:00: In proba de paralele, Larisa Iordache a terminat pe locul 4, aflandu-se la o diferenta foarte mica de punctaj de medalia de bronz.

In aceasta dupa-amiaza se disputa lupta pentru medaliile probelor pe aparate. Romania are reprezentante in fiecare proba, Larisa Iordache fiind calificata in toate finalele zilei, alaturi de alte trei romance.

Prima finala pe aparate care si-a decis castigatoarele a fost cea la sarituri, unde Larisa Iordache a cucerit medalia de argint. Cealalta romanca din concurs, Ioana Stanciulescu, a fost pe locul 5.

Urmeaza finalele la paralele, barna, unde Romania este reprezentata si de Silvia Sfiringu, si sol, unde va intra in concurs si Antonia Duta.

Pana astazi, Romania a mai cucerit argintul pe echipe, iar junioarele au castigat 9 medalii, dintre care 6 de aur