VIDEO Invincibila Bayer! Leverkusen revine formidabil, în prelungiri, pe terenul Borussiei și rămâne neînvinsă în acest sezon

Bayer Leverkusen Borussia Dortmund Bundesliga Germania
Data publicarii: Duminica 21 Aprilie 2024, 20:59
Data actualizarii: Duminica 21 Aprilie 2024, 21:03

Borussia Dortmund și Bayer Leverkusen au fost adversare în etapa a 30-a din Bundesliga.

Cu titlul deja câștigat, formația antrenată de Xabi Alonso nu s-a menajat și a continuat seria invincibilității din acest sezon.

Borussia Dortmund a încheiat la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1, cu Bayer Leverkusen. Pe Signal Iduna Park, Borussia a fost aproape să administreze prima înfrângere stagională "farmaciştilor".

Niclas Fullkrug a deschis scorul pentru gazde în minutul 81, dar, aşa cum s-a întâmplat destul de des în acest sezon, Bayer Leverkusen a egalat în prelungirile meciului. Josip Stanisic a marcat în minutul 90+7 şi Bayer a obținut o remiză, a cincea în Bundesliga.

Calificată în finala Cupei Germaniei și în semifinalele Europa League, Bayer Leverkusen este lider şi campioană a Germaniei, adunând până acum 80 de puncte. Borussia Dortmund se află pe locul cinci, cu 57 de puncte, la două puncte în spatele lui RB Leipzig.

Ce a spus Jose Mourinho despre Xabi Alonso

Într-un interviu acordat pentru presa din Portugalia în 2019, tehnicianul a vorbit despre Xabi Alonso, declarând la momentul respectiv că are capacitatea să ajungă un antrenor renumit.

"Tatăl său a fost manager, așa că a crescut într-un mediu asemănător ca al meu. A devenit un jucător de top, mult mai bun decât mine și a evoluat la cel mai înalt nivel.

A jucat în Spania, în Anglia și în Germania. A fost antrenat de Pep Guardiola, de mine, de Carlo Ancelotti și de Rafa Benitez. Dacă pui toate astea la un loc, atunci Xabi Alonso are toate șansele să devină un tehnician foarte bun", explica portughezul.

Bayer Leverkusen a ajuns la 45 de meciuri consecutive fără înfrângere din tot atâtea posibile, în acest sezon.