Anunțul lui FC Bayern după dezastrul din campionat

FC Bayern Bundesliga Germania
Data publicarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 17:39
Data actualizarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 17:38

Sâmbătă, FC Bayern a fost învinsă de Frankfurt cu 1-5.

"Bavarezii" au suferit, în consecință, prima înfrângere din acest sezon din Bundesliga. 10 victorii și două rezultate de egalitate au mai înregistrat cei de la FC Bayern după 13 meciuri desfășurate în campionat.

Christoph Freund, directorul sportiv al "bavarezilor", a vorbit după eșecul dezastruos din Bundesliga și, întrebat despre perioada de mercato din iarnă, a dezvăluit că FC Bayern nu va pierde vremea ci va întări echipa.

"Cu siguranță nu va fi plictisitoare (n.r. perioada de transferuri din această iarnă). Multe lucruri se vor întâmpla", au fost cuvintele lui Christoph Freund, citat de jurnalistul sportiv Fabrizio Romano pe rețelele social media.

Thomas Tuchel a preluat-o pe FC Bayern în martie 2023, iar de atunci a bifat 33 de prezențe pe banca "bavarezilor" și a înregistrat o medie de 2.06 puncte pe meci, conform statisticilor oferite de site-ul de specialitate Transfermarkt.

Pentru FC Bayern urmează meciul cu Manchester United din grupele UEFA Champions League marți, 12 decembrie, de la ora 22:00, care va fi transmis în format LIVE BLOG pe www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro.

Frankfurt - FC Bayern 5-1

Omar Marmoush a deblocat tabela de marcaj în minutul 12, iar Eric Dina a dus scorul la 2-0 în minutul 31, în timp ce Hugo Larsson a făcut cinci minute mai târziu.

Joshua Kimmich a micșorat diferența în minutul 44, doar că Frankfurt a revenit în partea secundă cu alte două goluri și au obținut o victorie mare în fața "bavarezilor".

Eric Dina a realizat "dubla" în minutul 50, iar Ansgar Knauff a dus scorul la 5-1 în minutul 60 și a închis tabela de marcaj după o oră de joc.