VIDEO Aici se simte el bine! Supergolul înscris de Timo Werner în Bundesliga după ce a părăsit-o pe Chelsea

Data publicarii: Sambata 13 August 2022, 19:15
Data actualizarii: Sambata 13 August 2022, 19:15

Timo Werner a părăsit-o pe Chelsea în această perioadă de mercato.

Chelsea l-a achiziționat pe Werner în vara anului 2020 pentru 53 milioane de euro, moment în care cota sa pe piață atingea nu mai puțin de 64 milioane de euro. Acum, neamțul valorează 35 milioane de euro și a fost vândut înapoi de unde a venit, la Red Bull Leipzig.

Cum a sosit, Werner a și înscris pentru nemți. Atacantul în vârstă de 26 de ani a reușit să găsească plasa de la aproape 30 de metri cu un șut spectaculos. Germanul a deblocat tabela în minutul 36, după golul anulat al lui Olmo, în defavoarea grupării sale.

Leipzig - Koln 2-2

Leipzig s-a duelat cu Koln în a doua etapă a primului eșalon nemțesc și au remizat pe teren propriu, pe Red Bull Arena. Werner a înscris în minutul 36, Dietz a restabilit egalitatea în minutul 40, Nkunku a majorat în minutul 56, iar Gvardiol a înscris un autogol și a închis tabela la 2-2.

Echipa la care evoluează Timo Werner a jucat toată repriza secundă în inferioritate numerică, după ce Szoboszlai a văzut cartonașul roșu de la centralul Brand în minutul 45+1. Arbitrul a arătat patru galbene lui Thielmann (18'), Hubera (48'), Adamyan (76') și Kainz (79') pentru Koln și a mai arătat unul lui Henrichs înainte de fluierul final (89') pentru Leipzig.

Cariera lui Timo Werner

În cele două sezoane petrecute la Chelsea, Werner a jucat în 56 de meciuri și a marcat zece goluri.

La Leipzig, Werner a fost printre cei mai eficienți jucători ai echipei în cele patru sezoane petrecute la echipa germană. A reușit să marcheze de 95 de ori în 159 de partide, cifră la care se mai adaugă și 40 de pase decisive.

Site-urile de specialitate în evaluează pe Werner la 35 de milioane de euro.