Neymar, OUT de la PSG! Christophe Galtier a făcut anunțul

PSG Christophe Galtier Neymar Franta Neymar
Data publicarii: Vineri 03 Martie 2023, 21:54
Data actualizarii: Vineri 03 Martie 2023, 21:52

Paris Saint-Germain se va duela cu Bayern Munchen în returul optimilor Champions League pe 8 martie, ora 22:00.

Neymar și-a luxat glezna în victoria lui Paris Saint-Germain din etapa cu numărul 24 cu Lille, scor 4-3, și a părăsit suprafața terenului în minutul 51, fiind înlocuit cu Hugo Ekitike.

Starul brazilian a lipsit de la victoria din deplasare în fața celor de la Marseille și va lipsi și cu Nantes sâmbătă, 4 martie. Mai mult, Christophe Galtier, antrenorul parizienilor, a anunțat că Neymar va fi indisponibil și pentru jocul cu Bayern Munchen din UCL.

„Nu va fi în lot. E o pierdere uriașă, dar poate așa o să adăugăm mai mulți mijlocași și putem balansa echipa”, a spus Galtier despre Neymar în cadrul unei conferințe de presă, citat de Marca.

PSG a învins, dar Neymar s-a accidentat

Campioana Franței s-a impus cu dificultate, pe teren propriu, în fața celor de la Lille, scor 4-3, într-un meci contând pentru etapa a 24-a din campioant.

Dubla lui Kylian Mbappe, golul lui Neymar și lovitura liberă transformată de Lionel Messi în minutele de prelungire au adus trei puncte importante pentru formația antrenată de Christophe Galtier.

În minutul 51, starul brazilian, Neymar, s-a accidentat teribil la gleznă după ce a călcat strâmb și, chiar dacă a încercat să mai joace, nu a mai reușit. Neymar a ieșit de pe teren pe targă, în lacrimi, aflându-se în imposibilitatea de a mai pune piciorul în pământ.