Minim istoric pentru Leo Messi! Cum a încheiat turul de campionat la PSG

Lionel Messi PSG Franta
Data publicarii: Joi 23 Decembrie 2021, 08:15
Data actualizarii: Joi 23 Decembrie 2021, 08:17

Lionel Messi (34 de ani) a făcut pasul la PSG în vară, după 21 de ani la Barcelona, iar starul argentinian are în continuare probleme de adaptare în Franța.

Cu Messi integralist, PSG a obținut o remiză dramatică pe terenul lui Lorient, scor 1-1, după un gol marcat de Mauro Icardi în minutul 90+1. A fost ultima etapă a turului din Ligue 1, formația lui Mauricio Pochettino fiind lider autoritar, cu 46 de puncte în 19 etape, la 13 lungimi peste a doua clasată Nice.

Lionel Messi, un gol în 865 de minute la PSG, în Ligue 1

Pentru Messi a fost meciul cu numărul 11 (865 de minute, în total) în Ligue 1, iar argentinianul a încheiat turul de campionat cu un singur gol marcat, contra lui Nantes, în etapa a 14-a, scor 3-1. Este cea mai slabă primă jumătate de campionat făcută de argentinian de-a lungul întregii sale cariere, scrie Get French Football News.

Messi a avut o eficiență mult mai ridicată în UEFA Champions League, unde a marcat de cinci ori în cinci partide din grupe, contra lui Manchester City (1), RB Leipzig (2) și Club Brugge (2).

Kylian Mbappe este golgheterul lui PSG din Ligue 1, cu nouă reușite. Francezul este urmat de Mauro Icardi (4), Angel Di Maria, Achraf Hakimi, Neymar, Ander Herrera, Idrissa Gueye și Marquinhos, toți cu câte trei goluri.