„Șmecher!” Anghel Iordănescu știe cum a reușit Hagi să-l învingă pe Cristiano Bergodi

Anghel Iordanescu Cristiano Bergodi Gica Hagi Rapid Fotbal intern Anghel Iordănescu, după CSA Steaua - Rapid 0-0
Data publicarii: Vineri 15 Martie 2024, 23:51
Data actualizarii: Vineri 15 Martie 2024, 23:52

Rapid București a suferit o înfrângere dureroasă în fața campioanei Farul Constanța, scor 2-1, în prima etapă a play-off-ului Superligii.

Din articol

După victoria categorică împotriva FCSB (4-0), giuleștenii au cedat în fața echipei lui Gică Hagi, care s-a impus prin "dubla" lui Louis Munteanu. Singurul gol al Rapidului a fost marcat de Albion Rrahmani din penalty.

Anghel Iordănescu a criticat prestația echipei lui Bergodi, însă l-a felicitat pe Hagi, despre care a spus că a fost "șmecher" și a reușit să gestioneze mai bine presiunea meciului.

"Sunt trei puncte mari pentru Farul și Gică Hagi, dar trei puncte și mai mari pierdute de Rapid, care are obiectivul pe care îl știți și spera sau spera până la acest meci să atingă în mare obiectiv.

Meciul se rezumă simplu. Hagi este un șmecher, un vulpoi bătrân. A știut să taie presiunea pe care presiunea o pune asupra echipei lui.

Este pentru prima dată când am vazut Rapidul fără posesie. Pot să spun că nașul (n.r. - Gică Hagi) i-a făcut cel mai frumos cadou finului (n.r. - Gigi Becali), care înseamnă campionatul", a spus Anghel Iordănescu la finalul meciului din Giulești.

Rapid - Farul 1-2

Grameni l-a găsit excelent pe Munteanu, în minutul 23, iar acesta a deschis scorul cu un șut din prima. Tot Munteanu avea să mai marcheze o dată, în minutul 56, din pasa lui Cojocaru. Rrahmani a redus din diferență în minutul 85 din lovitură de la 11 metri, stabilind rezultatul final, 1-2.

În urma rezultatului de vineri seară, Rapid a ratat ocazia de a se apropia la un singur punct de FCSB, în timp ce Farul a acumulat 25 de puncte, trecând peste Universitatea Craiova în clasament.

Etapa următoare (30.03.2024), Rapid se va deplasa la Craiova, pentru meciul cu Universitatea, în timp ce Farul va primi vizita liderului FCSB.