FOTO Remarcat-surpriză la CFR! Balaj: "Eu nu am văzut un jucător atât de bun!"

CFR campioana boateng cfr Cristi Balaj Fotbal intern
Data publicarii: Duminica 15 Mai 2022, 23:47
Data actualizarii: Duminica 15 Mai 2022, 23:52

CFR - Universitatea Craiova 2-1, duminică seara, în Gruia.

• CFR Cluj a mai câştigat campionatul în 2008, 2010, 2012, 2018, 2019, 2020 şi 2021. La meciul CFR Cluj – Universitatea Craiova, au marcat: Boateng ‘2, Debeljuh ’56 / Mateiu ‘61

Cristi Balaj, președintele celor de la CFR Cluj, a subliniat la finalul meciului cu Universitatea Craiova, 2-1, numele unui jucător al formației din Gruia care l-a impresionat.

Fostul ecuson FIFA a vorbit, printre altele, la finele partidei care a consfințit titlul - al cincilea consecutiv - despre un fotbalist determinant pe finalul acestui campionat.

Nana Boateng, remarcatul lui Balaj

Mijlocașul Nana Boateng, un ghanez cotat la 900.000 de euro, a fost cel mai valoros jucător al meciului cu Craiova. A marcat primul gol (din ofsaid), dar mai important, a avut în prima repriză un rol exponențial la mijloc: a recuperat non-stop mingi grele și a arătat o excelentă disponibilitate la efort.

"Am 16 ani de arbitraj în România, eu nu am văzut un jucător atât de bun ca și Boateng. Eu l-aș naturaliza", a declarat Cristi Balaj, la televiziunea Digi Sport.

Boateng a marcat și golul prin care CFR s-a impus de Paște, în deplasare, cu FC Voluntari, scor 1-0, în minutul 86.

CFR a cucerit duminică seara al optulea titlu din istorie, al cincilea consecutiv.