Fotbal intern

"Îmi tăiasem unghiile de trei zile!" Șumudică, joia neagră din fotbalul românesc și Jocurile Olimpice

CFR Cluj e unica echipă din România rămasă în vârtejul meciurilor din cupele europene.

Data publicarii: Vineri 30 Iulie 2021, 21:09
Data actualizarii: Vineri 30 Iulie 2021, 22:04

Antrenor al celor de la CFR Cluj, unica echipă din țară care merge mai departe în cupele europene, Marius Șumudică a comentat în stilul său caracteristic reușita formației sale.

Performanța de a-și asigura prezența în grupele Conference League, în urma eliminării celor de la Lincoln (Gibraltar), în turul II preliminar din Liga Campionilor, e asemănată de antrenor cu o medalie la JO, în contextul în care în această perioadă, la Tokyo, se desfășoară competiția celor cinci cercuri.

Aspirantele la "medalii" - FCSB, Universitatea Craiova și Sepsi - au pierdut cursa, iar CFR, rămasă unica reprezentantă a României, țintește podiumul - pătrunderea în grupele Ligii Campionilor.

Pentru a-și atinge țelul, CFR trebuie să treacă în turul al treilea de Young Boys Berna (3 august, pe teren propriu / 10 august în Elveția), apoi ar mai avea de jucat dubla din play-off.

Șumudică: "Îmi pare rău de Sepsi"

Șumudică a dezvăluit la conferința de presă dinaintea meciului cu Chindia că regretă eliminarea formației lui Leo Grozavu. Trupa din Sfântu Gheorghe a părăsit Conference League după ce a fost învinsă ieri, pe teren propriu, de Spartak Trnava (Slovacia), la lovituri de departajare, 1-1, 3-4 d.l.d / 0-0 în tur și comunică subtil că și-a dorit să meargă mai departe toate formațiile din România.

"Chiar mi-a părut rău de Sepsi, au avut ghinion și au întâlnit și un adversar destul de puternic dacă îi comparăm cu cei din Kazakhstan (n.r. - Karagandy, adversara celor de la FCSB) sau Albania (n.r. - Laci, adversara Universității Craiova).

Stăteam în pat cu picioarele desfăcute, n-am stat cu ele unul peste altul și îmi tăiasem unghiile de trei zile. Nu le-am tăiat în ziua meciului ca să nu meargă bine.

E ca la Jocurile Olimpice, când stai și aștepți medalie... De unde aștepți? Sunt 2-3 sporturi de unde aștepți medalie...

Noi suntem echipa care am rămas în cursă pentru medalie, în ghilimele. Ne-am asigurat bronzul, sperăm să ne ducem spre argint sau spre aur", a precizat Marius Șumudică.

Joia neagră a fotbalului românesc

După ce s-a impus la limită în tur, scor 1-0, FCSB a pierdut returul cu Șahtior Karagandy și a ratat calificarea în turul 3 preliminar din Conference League. A fost 2-1 în timp regulamentar, tot 2-1 după prelungiri și 5-3 la loviturile de departajare.

Sepsi a ratat calificarea în turul 3 preliminar al Conference League. După 0-0 în tur, covăsnenii au remizat acasă contra lui Spartak Trnava, 1-1, iar meciul a ajuns la loviturile de departajare, acolo unde slovacii s-au impus cu 4-3.

Universitatea Craiova a fost eliminată din Europa Conference League la fotbal, după ce a terminat la egalitate cu echipa albaneză KF Laci, 0-0, joi seara, pe Stadionul „Ion Oblemenco” din Craiova, în manşa secundă a turului al doilea preliminar al competiţiei.