Atacantul care a jucat 10 minute la FCSB și a fost încurajat de Mbappe s-a lăsat de fotbal și face afaceri în Elveția

goran karanovic FCSB FCSB - Slovan Liberec Hermannstadt Fotbal intern
Data publicarii: Luni 08 Ianuarie 2024, 15:43
Data actualizarii: Luni 08 Ianuarie 2024, 15:42

S-a accidentat și a fost înlocuit cu Octavian Popescu.

În septembrie 2020, FCSB i-a adus de la Hermannstadt pe Goran Karanovic și David Caiado. Cei doi au fost transferați pentru un singur meci, cel cu Slovan Liberec, din turul trei preliminar Europa League!

Caiado a jucat 90 de minute, în timp ce sârbo-elvețianul Karanovic a prins doar 10! Cehii au câștigat cu 2-0, iar la final cei doi jucători s-au întors la Sibiu. A fost una dintre cele mai mari nebunii ale lui Gigi Becali, într-un moment în care lotul de la FCSB era decimat de COVID-19.

Goran Karanovic s-a lansat în afaceri după ce s-a retras din fotbal

Goran Karanovic a început ca titular acel FCSB - Slovan Liberec, jucat la Giurgiu, dar a fost schimbat în minutul 10, după ce s-a accidentat. Întors la Sibiu, atacantul născut la Sanski Most, dar crescut în Elveția, a rămas în România până în vara lui 2021.

De la Sibiu a plecat în Elveția, unde a jucat pentru SC Young Fellows Juventus, un club din Zurich, aflat în liga a patra. În 2022, Goran Karanovic s-a retras din activitate și s-a lansat în afaceri. Fostul atacant este acum manager și scouter al unei agenții de talente din Elveția

The Agency International GmbH se ocupă mai ales cu descoperirea talentelor fotbalistice, dar acoperă și domenii precum muzică, modă sau artă. Potrivit Transfermarkt, cei mai valoroși fotbaliști ai agenției lui Karanovic sunt Robin Kalem (21 de ani, Grasshoppers) și Yvan Alounga (21 de ani, Bellinzona), ambii cotați la 200.000 de euro.

Potrivit contului său de LinkedIn, Goran Karanovic este implicat și în alte afaceri. El este partener la o agenție imobiliară, la o firmă de construcții și la alta de design interior, toate trei din Zurich.

• Sepsi, Hermannstadt și FCSB sunt echipele din România pentru care a jucat Karanovic.
  • 13 goluri a marcat atacantul pentru Sepsi și unul singur pentru Hermannstadt.
  • 12 meciuri în Ligue 1 a adunat Karanovic, toate pentru Angers.

Karanovic, încurajat de Mbappe în 2017

În ianuarie 2017, pe când juca la Sochaux, Goran Karanovic s-a accidentat grav la genunchiul stâng. A ratat tot sezonul și a primit încurajări de la numeroși fotbaliști, printre care și Kylian Mbappe.

„Să ai o recuperare rapidă și să încerci să revii mai puternic”, a scris atunci, pe Twitter, Mbappe, legitimat la AS Monaco.

Karanovic, acum în vârstă de 36 de ani, numea transferul pentru un singur meci la FCSB drept „o mutare complet nebună”. Pentru cele zece minute jucate cu Slovan Liberec, fostul vârf ar fi încasat 10.000 de euro.

Fost internațional U21 al Elveției, Goran Karanovic a rămas apropiat de suporterii lui Servette Geneva, club pentru care a evoluat între 2010 și 2013. A marcat 26 de goluri în 93 de meciuri pentru formația din Geneva.