VIDEO | Serbia este noua campioana mondiala la U20! Urmasii lui Ronaldinho si Ronaldo, invinsi de sarbi

Serbia Brazilia Campionatul Mondial U20 Campionatul Mondial Under 20 Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 20 Iunie 2015, 12:30
Data actualizarii: Sambata 20 Iunie 2015, 12:36

Selectionata Serbiei a castigat Campionatul Mondial de fotbal rezervat jucătorilor sub 20 de ani, dupa ce a reusit sa invinga cu 2-1 dupa prelungiri reprezentativa Braziliei, in finala disputata pe arena "North Harbour Stadium" din Auckland (Noua Zeelanda).

Sarbii au deschis scorul prin Stanisa Mandic (min.70), insa Brazilia a egalat rapid, dupa numai trei minute, prin Andreas Pereira (min.73), jucator aflat sub contract cu Manchester United. Golul victoriei europenilor a fost marcat de Nemanja Maksimovic, in finalul celei de-a doua reprize de prelungiri (min.118).

Acesta este primul titlu mondial pentru fotbalul sarb, dupa cel cucerit de nationala Iugoslaviei in anul 1987, cu ocazia turneului final desfasurat in Chile.

CLICK AICI PENTRU REZUMATUL VIDEO AL FINALEI CM DE TINERET

Echipele

Serbia: Rajkovic - Gajic, Veljkovic, Babic, Antonov - Zdjelar, Maksimovic, Zivkovic, Milinkovic (Jovanovic, min.82), Mandic (Gacinovic, min.75) -Saponjic (Ilic, min.95).

Brazilia: Jean - Joao Pedro, Marlon, Lucao, Jorge, Danilo - Jaja (Malcom, min.74), Gabriel Jesus (Alef, min.91), Boschilia (Andreas Pereira, min.65), Marcos Guilherme - Jean Carlos.

In meciul pentru locul 3, disputat pe aceeasi arena, nationala statului Mali a castigat cu 3-1 meciul cu Senegal, prin dubla lui Adama Traore (min.74 si 83) si reuşita lui Diadie Samassekou (min.90+1).

Senegalezii, care au ramas in 10 jucatori chiar inainte de pauza, dupa eliminarea fundasului Moussa Ba, au punctat la randul lor prin Ibrahima Wadji (min.64). Ambele formatii au beneficiat de cate o lovitura de la 11 m pe parcursul reprizei secunde, care nu au fost insa fructificate.

Malianul Adama Traore a fost declarat cel mai bun jucator al Mondialului Under 20, pe parcursul caruia a marcat patru goluri, cu unul mai putin decat golgheterul competitiei, ucraineanul Viktor Kovalenko.