Valentin Mihăilă, moment de magie în timpul meciului cu Fiorentina. Fază superbă reușită de „tricolor”

valentin mihaila Fiorentina Parma Fotbal extern Valentin Mihăilă
Data publicarii: Miercuri 06 Decembrie 2023, 23:50
Data actualizarii: Joi 07 Decembrie 2023, 08:07

Fiorentina – Parma, duel în optimile de finală ale Cupei Italiei.

Divizionara secundă Parma a surclasat-o pe Fiorentina, în deplasare, și la pauza meciului din optimile de finală ale Cupei Italiei conducea cu 2-0.

Parma a deschis scorul în minutul 21, prin Bernabe și avea să dubleze diferența de pe tabelă două minute mai târziu după o fază de toată frumusețea reușită de românul Valentin Mihăilă.

Valentin Mihăilă, contribuție majoră la golul doi al Parmei

Fotbalistul de bandă a interceptat o minge în partea stângă a terenului, apoi a avansat spre poartă, până în careul de 16 metri, unde l-a văzut foarte bine pe Bonny, căruia i-a pasat în fața porții, iar acesta nu a ratat ținta.

În ciuda meciului bun și a contribuției importante pe care a avut-o la golul doi al lui Parma, Valentin Mihăilă a fost înlocuit în minutul 70 al meciului, lăsându-i locul pe teren lui Begic.

7.3 a fost nota pe care fotbalistul român a primit-o pe site-ul Sofascore. Mihăilă a încheiat meciul cu 28 de atingeri și o acuratețe a paselor de 93%.

A fost 2-0 pentru Parma la pauză, însă Fiorentina a ieșit mai hotărâtă de la cabine, reușindă să reducă din diferență în minutul 83, prin Nzola și să restabilească egalitatea în ultimul minut al meciului, prin Sottil, care a executat perfect o lovitură de la 11 metri. A fost 2-2 după 90, iar meciul a intrat în prelungiri.