VIDEO Reghecampf, spulberat de vedetele din Arabia Saudită sub privirile lui Mancini! Gol antologic pentru echipa românului

Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 24 Februarie 2024, 18:25
Data actualizarii: Sambata 24 Februarie 2024, 18:30
Al Tai, echipa lui Laurențiu Reghecampf, a pierdut clar meciul cu Al Ahli, scor 1-4, în runda cu numărul 21 din campionatul Arabiei Saudite.

Andrei Cordea a fost titular la Al Tai, însă a fost înlocuit după doar 28 de minute din cauza unei accidentări. Trupa lui Reghecampf a reușit surpriza și a deschis scorul în minutul 43, după un gol antologic al ghanezului Bernard Mensah.

Reghecampf, spulberat de vedetele din Arabia Saudită

Mensah a luat o acțiune pe cont propriu, iar după o cursă de aproximativ 60 de metri în care a depășit mai mulți adversari a marcat în poarta lui Edouard Mendy pentru 1-0.

• Al Ahli, una dintre forțele campionatul din Arabia Saudită, i-a avut în primul 11 pe Edouard Mendy, Merih Demiral, Franck Kessie, Allan Saint-Maximin, Roberto Firmino și Riyad Mahrez, toți jucători cu experiențe importante în Europa.

Roberto Firmino a egalat chiar în prelungirile primei reprize și tot fostul atacant al lui Liverpool a punctat pentru 2-1 în minutul 60. Al Ahli a mai înscris de două ori pe final, prin Riyad Mahrez (82') și Franck Kessie (88'), iar formația lui Laurențiu Reghecampf a pierdut clar, scor 1-4.

• La partida Al Tai - Al Ahli a asistat și italianul Roberto Mancini, actualul selecționer al Arabiei Saudite.

În urma acestui eșec, Al Tai rămâne pe loc retrogradabil, 16, cu doar 18 puncte în 21 de etape, laa două lungimi în spatele ultimei poziții care asigură salvarea.