VIDEO Moldova, șanse reale de calificare la Euro 2024! Nebunie în Grupa E: Moldova și Cehia, la egalitate de puncte în spatele liderului Albania

nationala moldovei Dorian Railean preliminarii euro 2024 vadim rata Vitalie Damascan Fotbal extern
Data publicarii: Luni 11 Septembrie 2023, 08:37
Data actualizarii: Luni 11 Septembrie 2023, 08:43

Duminică s-au disputat mai multe întâlniri din preliminariile Campionatului European.

Mijlocaşul Vadim Raţă (FC Voluntari) a marcat golul prin care selecţionata Republicii Moldova a învins echipa Insulelor Feroe cu scorul de 1-0, duminică, în deplasare, în preliminariile EURO 2024.

Raţă a marcat în minutul 53, a primit un cartonaş galben în min. 59 şi a fost înlocuit în min. 77.

Atacantul Vitalie Damaşcan (Sepsi OSK Sfântu Gheorghe) a jucat în prima repriză, portar fiind apărată de Dorian Răilean (Chindia Târgovişte).

Risto Radunovic de la FCSB, doar rezervă pentru Muntenegru în 2-1 cu Bulgaria

Mijlocaşul Jasmin Kurtic (Universitatea Craiova) a jucat din minutul 71 pentru echipa Sloveniei, care a dispus de San Marino cu 4-0, în deplasare.

Fundaşul Risto Radunovic (FCSB) a fost rezervă în naţionala Muntenegrului, care a învins Bulgaria cu 2-1.

Albania a produs surpriza zilei, prin victoria cu 2-0 în faţa Poloniei, prin golurile marcate de Jasir Asani (37) şi Mirlind Daku (62).

Rezultatele de duminică din preliminariile Euro 2024

Grupa B

Grecia - Gibraltar 5-0

Au marcat: Dimitris Pelkas 9, Konstantinos Mavropanos 23, 83, Georgios Masouras 70, 90+1.

Irlanda - Olanda 1-2

Au marcat: Adam Idah 4 - penalty, respectiv Cody Gakpo 19 - penalty, Wout Weghorst 56.

Albania - Polonia 2-0

Au marcat: Jasir Asani 37, Mirlind Daku 62.

Muntenegru - Bulgaria 2-1

Au marcat: Stefan Savic 45+1, Stevan Jovetic 90+7, respectiv Preslav Nikolaev Borukov 79.

Kiril Despodov (Bulgaria) a ratat un penalty în min. 71.

Cartonaş roşu: Igor Vujacic (Muntenegru) 59.

Lituania - Serbia 1-3

Au marcat: Gytis Paulauskas 45, respectiv Aleksandar Mitrovic 21, 32, 43.

San Marino - Slovenia 0-4

Au marcat: Zan Vipotnik 4, Jan Mlakar 16, Sandi Lovric 61, Zan Karnicnik 67.

* Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte

Primele două clasate din fiecare grupă se califică la turneul final al EURO 2024, care va avea loc în Germania.

Foto și video: Federația Moldovenească de Fotbal