FOTO Lionel Messi, ironizat de mexicani, după ce Inter Miami a fost distrusă de Monterrey

Lionel Messi Inter Miami Monterrey Fotbal extern
Data publicarii: Joi 11 Aprilie 2024, 09:05
Data actualizarii: Joi 11 Aprilie 2024, 09:09

Inter Miami a fost eliminată în faza sferturilor de finală din CONCACAF Champions Cup, echivalentul Champions League din America de Nord și Centrală.

În manșa tur, disputată la Miami, Monterrey s-a impus cu scorul de 2-1, iar pe teren propriu, mexicanii au câștigat categoric, 3-1.

Gazdele conducea cu 3-0 în minutul 64, apoi a urmat eliminarea lui Jordi Alba, pentru al doilea cartonaș galben primit. Golul de onoare al lui Inter Miami a fost marcat de Diego Gomez, din pasa lui Lionel Messi.

La scurt timp după încheierea partidei, pe contul oficial în engleză al clubului din Mexic a apărut mesajul "SIUUU", cu referire la maniera în care se bucură Cristiano Ronaldo, însă apoi a fost șters.

Antrenorul lui Monterrey, reacție dură la adresa lui Messi și Tata Martino

În tur, la finalul partidei de la Miami, au existat mai multe momente tensionate spre vestiare, în care au fost implicați atât jucătorii, cât și oficialii celor două echipe.

Gazdele i-au acuzat pe arbitrii că au acordat prea ușor cartonașele galbene, un fotbalist fiind eliminat, iar în presa din Statele Unite a apărut o înregistrare în care antrenorul secund al lui Monterrey l-a jignit pe Lionel Messi, indisponibil pentru acea partidă, și Tata Martino, tehnicianul lui Inter Miami.

"Piticul era posedat, avea chipul unui drac. S-a apropiat de mine și mi-a spus: 'Cine crezi că ești?' Dar pentru că nu m-am uitat la el și nu i-am răspuns, a înrăutățit lucrurile.

Și Tata Marino, ce biet prost, l-am avut în fața mea și i-am spus: 'Prostule, o să plângi? Ai de gând să plângi? Ce fraier!'", se arată în înregistrări.