VIDEO Leo Messi a făcut show în Peru! A marcat o ”dublă” și Argentina are victorii pe linie în preliminarii

Leo Messi Argentina peru - argentina Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 18 Octombrie 2023, 08:24
Data actualizarii: Miercuri 18 Octombrie 2023, 08:24

Leo Messi (36 de ani) a făcut spectacol în meciul dintre Peru și Argentina, încheiat cu victoria campioanei mondiale, scor 0-2.

Decarul argentinei a înscris ambele goluri ale echipei sale în deplasarea de la Lima. În fața a 43.000 de spectatori, Messi a deschis scorul în minutușl 32, cu un șut excelent cu stângul, care l-a lăsat fără replică pe portarul advers.

Leo Messi, ”dublă” cu Peru în tricoul Argentinei!

Zece minute mai târziu, atacantul a reușit ”dubla” după o fază asemănătoare, încheiată cu un șut pe jos, reușind astfel să ajungă la borna 106 în tricoul naționalei Argentinei.

”Pumele” defilează în calificările pentru Cupa Mondială din 2026. În grupa Americii de Sud, Argentina are patru victorii din tot atâtea meciuri și 12 puncte, la cinci distanță de următoarele clasate, Uruguay, Brazilia și Venezuela.

Pentru Argentina vor urma două meciuri dificile în noiembrie, cu Uruguay (acasă) și Brazilia (deplasare).

— MC (@CrewsMat10) October 18, 2023

Pe Messi îl așteaptă o pauză lungă

Cu două etape înainte de finalul sezonului regulat, Inter Miami a pierdut orice șansă pentru accederea în play-off.

Messi&Co. se vor pregăti pentru meciurile cu Charlotte, programate pe 19 și 22 octombrie, după care va urma o pauză lungă, deoarece campionatul din Major League Soccer se desfășoară pe parcursul unui an calendaristic.

Până în februarie, s-a zvonit că Messi ar putea fi împrumutat de Barcelona, clubul său de suflet, dar acest lucru nu se va întâmpla, scriu spaniolii de la Mundo Deportivo.