VIDEO Haaland a pus capăt secetei! A revenit în rândul marcatorilor din Champions League cu o „dublă” spectaculoasă

Erling Haaland Champions League Fotbal extern
Data publicarii: Joi 26 Octombrie 2023, 00:05
Data actualizarii: Joi 26 Octombrie 2023, 00:17
Erling Haaland (23 de ani) a pus capăt perioadei fără gol marcat în Liga Campionilor, în victoria lui City cu Young Boys, scor 1-3.

Haaland, cunoscut pentru „foamea” sa de goluri, a marcat dintr-un penalty al doilea gol al Manchester City, în minutul 67 al meciului cu Young Boys, punând astfel capăt unei serii de cinci meciuri fără gol marcat în UCL.

Vârful lui City și-a mai trecut o dată numele pe lista marcatorilor în minutul 86, cu o execuție superbă din marginea careului de 16 metri.

Ultima dată când Haaland a reușit să marcheze în Liga Campionilor a fost pe 19 aprilie, în meciul de retur din sferturile de finală, contra lui Bayern Munchen. Începând de atunci, tânărul norvegian n-a mai găsit poarta în această competiție.

Haaland, gol după cinci partide în care n-a reușit să marcheze

În ediția actuală, Haaland nu a reușit să-și treacă numele pe lista marcatorilor în primele două meciuri împotriva lui Steaua Roşie Belgrad și Leipzig.

Următoarea confruntare a lui Manchester City în Liga Campionilor va avea loc pe 7 noiembrie împotriva lui Young Boys, de data aceasta pe teren propriu, pe Etihad.

În Premier League, Haaland conduce în clasamentul marcatorilor după nouă etape, cu un total de nouă reușite.