VIDEO Final nebun de meci în a doua semifinală din Cupa Franței. S-a marcat un gol spectaculos în minutul 91, dar a fost anulat

Cupa Frantei Annecy FC Toulouse Moise Sahi Dion Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 07 Aprilie 2023, 11:59
Data actualizarii: Vineri 07 Aprilie 2023, 12:16

FC Toulouse s-a calificat în finala Cupei Franței, în urma unui meci incendiar, în semifinale.

FC Toulouse a pus capăt unei aşteptări de 66 de ani şi s-a calificat în finala Cupei Franţei, după ce a învins în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia de ligă secundă Annecy.

Golurile au fost marcate de Zakaria Aboukhalal (minutul 36) şi Fres Chaibi (minutul 85) pentru oaspeți, respectiv Alexy Bosetti (minutul 45+4, din penalty).

"Violeţii" au disputat singura lor finală anterioară în Cupa Franței în 1957, pe care au câştigat-o în faţa formaţiei Angers (scor 6-3).

FC Toulouse va înfrunta în finala ediţiei din acest an echipa FC Nantes, deţinătoarea trofeului, care s-a impus miercuri cu 1-0 pe teren propriu în faţa formaţiei Olympique Lyon, în prima semifinală. Meciul se va disputa în data de 29 aprilie, pe Stade de France.

Gol anulat în minutul 91

Partida ar fi putut avea o altă soartă. În minutele de prelungire, Moise Sahi Dion a marcat un gol spectaculos din voleu, însă reușita acestuia a fost anulată pe motiv de offside.