UEFA Youth League Dinamo Kiev Sporting Lisabona Stadionul Giulesti Fotbal extern
Data publicarii: Joi 07 Aprilie 2022, 17:01
Data actualizarii: Joi 07 Aprilie 2022, 16:59

Partida a contat pentru optimile UEFA Youth League, echivalentul Champions League pentru echipele de tineret.

Dinamo Kiev - Sporting Lisabona 1-2 (Brazhko '49 pen. / Diogo Cabral '2, '28)

Dinamo Kiev U19 a pierdut contra reprezentativei similare a lui Sporting, scor 1-2, optimile de finală din UEFA Youth League. Partida s-a jucat pe Stadionul Rapid.

Obligată să își amâne meciurile din cauza războiului din Ucraina, Dinamo Kiev a venit să se pregătească în România, iar echipa U19 a disputat restanța cu Sporting din Youth League pe noua arenă din Giulești. Sporting a trecut rapid în avantaj, grație dublei lui Diogo Cabral, din minutele 2, respectiv 28, iar pentru ucraineni a înscris Volodymyr Brazhko, din penalty, în minutul 49.

Astfel, echipa U19 a lui Dinamo Kiev părăsește competiția, în timp ce Sporting va întâlni în sferturi Benfica.

La partida din Giulești au asistat aproximativ 2.000 de persoane, iar în tribune au fost văzuți antrenorul primei echipe, Mircea Lucescu, dar și patronul Igor Surkis.

Dinamo Kiev și Sporting Lisabona joacă pe stadionul Giulești pentru un loc în sferturile UEFA Youth League, unde învingătoarea o va întâlni pe Benfica.

La echipa din Ucraina joacă titular, cu numărul 10 pe tricou, Voloshyn, nume care în traducere înseamnă ”român”.

Dinamo Kiev: Neshcheret - Malysh, Bol, Diachuk, Benediuk - Brazhko, Yatsyk - Tsarenko - Voloshyn, Bliznichenko, Diallo

Rezerve: Ihnatenko - Skrypnyk, Horbach, Melnichenko, Tanchak, El Khamlichi, Opanasenko

Antrenor: Igor Kostiuk

Sporting Lisabona: Diego Callai - Goncalo Esteves, Chico Lamba, Rafael Fernandes, Flavio Nazinho - Renato Veiga, Dario Essugo, Mateus Fernandes - Diogo Cabral, Rodrigo Ribeiro, Miguel Menino

Rezerve: Diogo Pinto - Diogo Travassos, Gilberto Batista, Joao Daniel, Lucas Dias, Kiko Felix, Youssef Chermiti

Antrenor: Filipe Pedro

Știrea inițială

Stadionul Rapid - Giuleşti va găzdui, joi, de la ora 15:00, partida FC Dinamo Kiev - Sporting Lisabona, din optimile UEFA Youth League (Liga Campionilor pentru echipele Under 19), iar accesul la acest meci va fi gratuit, scrie news.ro.

Conform paginii de Facebook FC Rapid 1923, accesul la acest meci se face pe baza unui bilet gratuit care se poate achiziţiona online de pe site-ul bilete.frf.ro.

De asemenea, între orele 10:00 şi 15:00, biletele gratuite se găsesc şi la casa de bilete de la Giuleşti, potrivit anunţului clubului giuleştean.

Cu această ocazie, fanii pot dona 10 sau 20 lei, pentru a sprijini refugiaţii ucraineni.