FOTO ȘI VIDEO Andrea Compagno, show total în China! Triplă la ultimul meci și statistici impresionante după 8 jocuri

Andrea Compagno China Tianjin Jinmen Tiger Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 17 Mai 2024, 18:35
Data actualizarii: Vineri 17 Mai 2024, 18:36

Andrea Compagno (28 de ani), fostul atacant de la FC U Craiova și FCSB, impresionează în campionatul Chinei, la Tianjin Jinmen Tiger.

Cumpărat în iarnă de la FCSB, pentru 120.000 de euro, Andrea Compagno are deja cifre impresionante la Tianjin Jinmen Tiger: 8 goluri în primele 8 meciuri jucate în China. În ultima etapă, vineri, atacantul italian a înscris de trei ori.

Andrea Compagno, triplă pentru Tianjin Jinmen Tiger în campionatul Chinei

Compagno a reușit o triplă pentru Tianjin Jinmen Tiger în victoria obținută pe terenul lui Cangzhou Mighty Lions, scor 4-2, în runda a 12-a din campionatul Chinei.

Primele două goluri ale lui Andrea Compagno au venit după pase ale albanezului Albion Ademi. Italianul a marcat mai întâi cu piciorul stâng, în minutul 15, iar în minutul 49 a dus scorul la 2-0, împingând balonul cu piciorul drept în plasă.

Gazdele de la Cangzhou au egalat cu două goluri în decurs de 10 minute, însă tot Andrea Compagno a readus-o pe Tianjin Jinmen Tiger în avantaj. Fostul atacant de la FCSB a marcat cu o lovitură de cap din 10 metri, în minutul 73, iar Ademi a stabilit scorul final.

După 12 etape, Tianjin Jinmen Tiger ocupă locul 7 în campionatul Chinei, cu 18 puncte. Lider este Shanghai Shenhua, cu 30 de puncte.