„A fost un an grozav”. Max Verstappen, reacție de campion după ce a câștigat Marele Premiu al Mexicului

Formula 1 Marele Premiu al Mexicului Max Verstappen F 1
Data publicarii: Luni 31 Octombrie 2022, 20:10
Data actualizarii: Luni 31 Octombrie 2022, 20:07

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Mexicului.

Așa cum a obișnuit pe toată lumea, Max Verstappen și-a asigurat încă odată prima poziție într-o cursă din acest sezon de Formula 1.

Neerlandezul a vorbit după MP al Mexicului, de pe circuitul "Autodromo Hermanos Rodriguez", evidențiind faptul că astmofera a fost incredibilă.

„Bineînțeles, startul m-a avantajat mult pentru restul cursei. Am avut și o strategie diferită față de celelalte monoposturi de pe lângă noi dar, încă odată trebuie să spun, a fost un rezultat incredibil.

Zvâcul monopostului a fost chiar tare. A trebuit să avem grijă de cauciucuri, pentru că am stat mult cu cele medii, dar am reușit să le facem să meargă.

E o atmosferă incredibilă și iubim să venim aici (n.r. în Mexic). A fost un an grozav până acum, chiar ne bucurăm pentru tot ce s-a întâmplat și vom încerca să mergem spre mai multe victorii”, a spus Verstappen, potrivit Sky Sports.

Record pentru Max Verstappen!

Max Verstappen a plecat din pole-position cursa de la Marele Premiu al Mexicului, de pe circuitul Autodromo Hermanos Rodriguez, și a rămas pe prima poziție până la final cu timpul de 1:38:36.729

Neerlandezul l-a devansat pe Lewis Hamilton, care a terminat pe poziția a doua, la 15.186 secunde, devenind pilotul care a strâns cele mai multe victorii într-un sezon, 14, pășind în fața lui Michael Schumacher și Sebastian Vettel.