Prestație lamentabilă pentru Mercedes și Ferrari în MP al Braziliei. 6 piloți au abandonat la Interlagos

Max Verstappen Charles Leclerc Ferrari Mercedes F 1
Data publicarii: Duminica 05 Noiembrie 2023, 20:57
Data actualizarii: Duminica 05 Noiembrie 2023, 21:07

Max Verstappen (26 de ani / Red Bull Racing) a câștigat fără mari emoții cursa principală din Marele Premiu al Braziliei. Tot el a câștigat și cursa de sprint din acest weekend, pe Circuitul Interlagos.

Mercedes AMG și Ferrari au avut o zi de coșmar la Sao Paulo. Pilotul Charles Leclerc (26 de ani) a abandonat după turul de formare. Acesta a pierdut controlul monopostului înainte de start și s-a oprit în parapet. Monegascul ar fi trebuit să ia starul de pe a doua poziție, lângă Verstappen.

Verstappen a câștigat Marele Premiu al Braziliei

Olandezul de la Red Bull Racing a condus cursa de la un capăt la celălalt. După primul tur am avut parte de o intervenție Safety Car, urmată de un steag roșu. Asta după ce Alexander Albon (27 de ani / Williams) și Kevin Magnussen (31 de ani / Haas) s-au ciocnit în primul viraj și au fost obligați să abandoneze.

În turul 29, Verstappen a mărit distanța față de locul 2, Lando Norris (23 de ani / McLaren), la cinci secunde. Nici britanicul nu a mai avut emoții ulterior în privința poziției sale, astfel că a terminat cursa în spatele olandezului.

Cea mai aprigă luptă s-a dat pentru locul 3. Fernando Alonso (42 de ani / Aston Martin), Sergio Perez (33 de ani / Red Bull Racing) și Lance Stroll (25 de ani / Aston Martin) au ocupat pe rând această poziție. Stroll a ieșit din cursă în ultimele 20 de tururi, după un pit stop de 4,5 secunde. Perez l-a depășit pe Alonso în penultimul tur, dar apoi spaniolul a revenit pe locul 2 chiar în turul 71! Perez a forțat pe ultimele viraje, dar Alonso a terminat cu 54 de miimi în fața mexicanului.

Degradarea pneurilor a fost masivă la Interlagos. Performanțele mașinilor s-au schimbat aproape complet la această cursă. Mercedes AMG nu s-a adaptat deloc. George Russell (25 de ani) a abandonat în turul 59, după ce coborâse tocmai pe locul 10. Lewis Hamilton (38 de ani) s-a aflat pe podium, dar apoi a început să piardă din putere. De șapte ori campion mondial, Hamilton a încheiat cursa pe locul 8, între Pierre Gasly (27 de ani) și Yuki Tsunoda (23 de ani).