Prima victorie pentru Ferrari: Alonso a castigat Marele Premiu al Chinei, urmat de Raikkonen si Hamilton! Vettel a fost la un pas de podium.

F 1
Data publicarii: Duminica 14 Aprilie 2013, 11:52
Data actualizarii: Duminica 14 Aprilie 2013, 11:53
Ferrari a obtinut prima victorie din noul sezon din Formula 1. Cursa din China a fost plina de incidente. Button urmeaza sa afle daca va fi penalizat.

VICTORIE ALONSO SI FERRARI
Spaniolul Fernando Alonso de la Ferrari a castigat Marele Premiu al Chinei, a treia etapa a Campionatului Mondial de Formula 1. El a fost urmat de finlandezul Kimi Raikkonen de la Lotus-Renault si de britanicul Lewis Hamilton de la Mercedes.
Pe locul patru s-a clasat germanul Sebastian Vettel de la Red Bull, in timp ce britanicul Jenson Button de la McLaren-Mercedes a trecut linia de sosire al cincilea. Pe pozitia a sasea a fost brazilianul Felipe Massa de la Ferrari, iar australianul Daniel Ricciardo de la Toro Rosso a incheiat pe locul 7.
Locurile 8-10 au fost ocupate in ordine de britanicul Paul Di Resta de la Force India, de francezul Romain Grosjean de la Lotus-Renault si de germanul Nico Hulkenberg de la Sauber.

LIVETEXT
Turul 53: Ordinea s-a schimbat mult. Este turul 53 iar Ferrari conduce cursa prin Alonso. Raikkonen este pe doi, iar Hamilton pe locul 3. Urmeaza Vettel pe 4, ultimul cu 3 intrari la boxe.
Turul 28: Ordinea este urmatoarea: Vettel, Alonso, Hulkenberg, Button, Hamilton si Raikkonen.
Turul 15: Faza incredibila petrecuta intre Webber si Vergne.  Aripa masinii lui Webber este distrusa. Tocmai se pregatea sa intre la boxe.
Turul 14: Vettel este chemat de urgenta la boxe pentru a schimba pneurile. Tocmai a pierdut pozitia secunda.
Turul 10: Webber are sanse sa urce in fata si chiar sa vina pe podium. Hulkemberg este pe locul 1.
Turul 5: Turul Vettel este depasit de Hulkemberg. Hamilton pierde doua pozitii. Alonso si Massa trec in fata, dupa ce au speculat foarte bine un viraj.
Turul 1: Hamilton are cel mai bun start! A profitat de plecarea din pole-position. Raikkonen a pierdut doua pozitii. Webber este pe 7 in acest moment, dupa ce a luat startul de la boxe.

10:00 Pilotii au inceput turele de incalzire. Mecanicii au facut ultimele reglaje la masini, iar totul este gata de startul cursei. In cateva minute se pregateste startul.

Calificarile pentr Marele Premiu al Chinei au fost incendiare. Mark Webbera ramas fara combustibil si a abandonat iar Max Chilton a dat peste un mecanic la boxe, iar acesta a fost transportat la spital.

Lewis Hamilton (Mercedes) va pleca din pole position la Marele Premiu al Chinei, a treia etapa a Campionatului Mondial de Formula 1. Englezul va fi urmat in ordine de Kimi Raikkonen (Lotus-Renault), de Fernando Alonso (Ferrari) si de al doilea pilot Mercedes, Nico Rosberg.

In calificarile care au avut loc sambata, pilotii au efectuat putine tururi de pista in fiecare dintre cele trei reprize, cu scopul de a economisi seturi de pneuri, mai ales pe cele de compozitie medie, in vederea cursei.
Australianul Mark Webber (Red Bull) a fost nevoit sa abandoneze calificarile in repriza secunda, dupa ce a efectuat un tur, din cauza unor probleme la sistemul de alimentare cu combustibil, astfel ca el va pleca de pe pozitia a 14-a grilei de start.

Coechipierul sau Sebastian Vettel a ales sa foloseasca pneurile medii in Q3 si, desi a iesit pe pista, nu e efectuat un tur cronometrat, urmand a lua startul de pe locul 9. Tot medii a "incaltat" si Jenson Button de la McLaren-Mercedes, dar el a terminat un tur, cu un timp ce ii asigura pozitia a opta. Nico Hulkenberg (Sauber) a ramas la boxe in Q3. Primii sapte piloti vor pleca in cursa cu cauciucuri soft.
Cursa de pe circuitul de la Shanghai va avea loc duminica, de la ora 10.00.