Leclerc, declarații savuroase în urma victoriei la Marele Premiu de la Spielberg. Ce a spus monegascul despre Max Verstappen

Charles Leclerc Grand Prix Austria Marele Premiu Max Verstappen Spielberg F 1
Data publicarii: Luni 11 Iulie 2022, 10:19
Data actualizarii: Luni 11 Iulie 2022, 10:19

Charles Leclerc și-a trecut în CV locul întâi la Marele Premiu de la Spielberg (Austria), bifând al cincilea câștig în Formula 1.

Cursa de la Grand Prix-ul din Austria a fost fascinantă, iar Leclerc, originar din Monaco, a vorbit despre cursă și despre Max Verstappen.

„A fost o cursă foarte bună. Ritmul a fost potrivit. La început, am avut câteva lupte bune cu Max (n.r. Verstappen) și la sfârșit a fost incredibil de greu”, a precizat monegascul, potrivit Sky Sports.

Verstappen: „Au fost mai puternici”

Max Verstappen s-a bucurat de cursă și de ce a putut să ofere, precizând pentru sursa de mai sus că „a fost mai bine decât s-a așteptat”.

Pilotul de F1 a fost la o secundă și jumătate (+1.532s) de Charles Leclerc la finalul cursei. Monegascul a câștigat Marele Premiu de la Spielberg într-o oră și 24 de minute (1:24:24.312).

„A părut că am avut o zi liberă oarecum, iar ei au fost mai puternici”, a mai spus Verstappen, conform Sky Sports.

Leclerc și Verstappen, într-o luptă continuă

Sâmbătă, monegascul a spus într-un interviu exclusiv pentru Sky Sports că trebuie să pună mai multă presiune pe Verstappen dacă își dorește să termine pe un loc bun, iar astăzi, Leclerc a ținut cont de strategie și a câștigat cursa din Austria.

„Max a fost foarte rapid. Am avut o mică luptă cu Carlos (n.r. Sainz, +5.644s) și, spre final, am încercat să împing cât mai mult. Câștigam timp, dar a fost foarte strâns. Mâine e cursa și sper că vom avea un start la fel de bun ca astăzi și voi pune mai multă presiune pe Verstappen”, au fost cuvintele șoferului de F1, după sprint-ul de sâmbătă.