Stanciu, scos la pauza in Slavia 0-4 Arsenal! Lupta fantastica in Europa League. Cum arata semifinalele si cand se joaca

Europa League Arsenal Istvan Kovacs Nicolae Stanciu Slavia Praga Europa League Stanciu, gata sa dea lovitura si sa il elimine pe Arteta in: Slavia Praga - Arsenal, LIVE de la 22:00 | Kovacs, la centru in: United - Granada, de la aceeasi ora
Live Blog
Europa League
Gabriel-Alexandru Ionita
Data publicarii: Joi 15 Aprilie 2021, 23:35
Data actualizarii: Vineri 16 Aprilie 2021, 00:18

Urmarim si comentam impreuna cele mai tari meciuri din Europa League pe www.sport.ro si facebook.com/sport.ro.

23:51 15 Apr

Dupa 1-1 pe teren propriu, Arsenal a predat o adevarata lectie de fotbal in prima repriza a meciului impotriva echipei lui Nicolae Stanciu, Slavia Praga, si a inscris de 3 ori intr-un interval de 7 minute.

Stanciu, desi a fost cel mai periculos jucator al campioanei Cehiei, a fost schimbat la pauza. Arsenal a mai marcat o data si in repriza secunda prin Lacazette si a castigat cu 4-0 la Praga.

Manchester United s-a impus si pe teren propriu in fata Granadei, scor 1-0, dupa ce in tur in Spania a castigat cu 2-0 si s-a calificat fara probleme in semifinale.

De asemenea, Villarreal s-a calificat cu o victorie dubla in fata lui Dinamo Zagreb. Dupa ce in Croatia, spaniolii au castigat cu scorul de 1-0, echipa lui Unai Emery s-a impus si pe teren propriu, scor 2-1.

A patra echipa calificata in semifinalele Europa League este AS Roma, care a remizat pe teren propriu cu Ajax, scor 1-1, dupa ce la Amsterdam a castigat cu 2-1.

Astfel, meciurile din semifinale se anunta a fi extrem de spectaculoase. AS Roma va juca impotriva lui Manchester United, iar Arsenal va infrunta pe Villareal, echipa antrenata de fostul antrenor al londonezilor, Unai Emery.

Meciurile din semifinale vor fi AS Roma - Manchester United si Villarreal - Arsenal. Meciul tur se va juca pe 29 aprilie, iar returul pe 6 mai, urmand ca marea finala de la Gdansk sa se dispute pe 26 mai.

23:36 15 Apr

Min 77: GOOOOL ARSENAL! Lacazette a facut 'dubla' cu un sut cu stangul din careu dupa ce si-a intos doi adversari!

23:02 15 Apr

Min. 42: Stanciu suteaza inca o data cu piciorul stang, insa si de aceasta data in blocasjul aparatorilor englezi.

Antrenorul Slaviei a facut 4 schimbari la pauza! Nicolae Stanciu a fost inlocuit cu Ondrej Lingr.

22:58 15 Apr

Min 39: Ocazie ratata de Nicolae Stanciu! Mijlocasul roman a sutat cu piciorul stang din interiorul careului in blocajul fundasilor lui Arsenal.

22:25 15 Apr

Min. 24: GOOOOOOL ARSENAL! Saka inscrie cu un sut cu piciorul stang dupa o actiune individuala!

22:23 15 Apr

Min. 21: GOOOOOL ARSENAL! Lacazette dubleaza avantajul echipei lui Arteta din penalty!

22:20 15 Apr

Min 18: GOOOOOL ARSENAL! Pepe deschide scorul cu un sut din 2 metri!

22:00 15 Apr
Au inceput meciurile serii! Cine castiga? :)

21:07 15 Apr

Stanciu este titular in echipa Slaviei in meciul retur cu Arsenal din sferturile de finala UEFA Europa League.

14:53 15 Apr
Interventie incredibila a lui Schrepen la sutul lui Cristante!
14:52 15 Apr
Cine sarbatoreste calificarea diseara? :)
14:50 15 Apr

Slavia Praga - Arsenal

Dupa ce le-a scos pe Leicester si Rangers din competitie, Nicolae Stanciu se pregateste de inca o lovitura alaturi de Slavia Praga. Arsenal se deplaseaza in Cehia, dupa ce meciul tur s-a incheiat 1-1.

Mijlocasul roman a fost unul dintre cei mai buni jucatori ai Slaviei in meciul tur, care are sase absente in lot, printre care si Kudela, jucatorul suspendat de UEFA dupa scandalul de rasism de la meciul cu Rangers.

De cealalta parte, Arsenal nu se va baza pe David Luiz si Tierney.

Slavia Praga ramane neinvinsa in acest an, ultima infrangere suferita fiind in meciul cu Leverkusen din deplasare. Arsenal vine dupa o victorie categorica in campionat.

Manchester United - Granada

'Diavolii rosii' s-au impus cu 2-0 in meciul tur cu Granada si pare ca si-au asigurat prezenta in semifinalele competitiei.

Meciul de pe Old Trafford va fi condus de la centru de Istvan Kovacs.

United are absente importante in lot, nu mai putin de sase jucatori sunt indisponibili, printre care Shaw, Martia sau Maguire. De cealalta parte, nici Granada nu sta mai bine la acest capitol, cu 9 jucatori care sunt indisponibili.

Granada a reusit sa obtina prima victorie dupa o serie de patru meciuri consecutive in care a pierdut, in timp ce United a reusit sa lege trei victorii consecutive.

AS Roma - Ajax

Italenii tremura pentru calficarea in semifinale dupa 2-1 in deplasarea cu Ajax, insa au probleme de loc, cu jucatori precum El Sharaawy, Smalling sau Zaniolo indisponibili.

De cealalta parte, Ajax nu se poate baza pe cinci jucatori, printre ei aflandu-se Blind si portarul Onana.

Roma vine dupa doua victorii consecutive, in timp ce Ajax, neinvinsa in acest an pana la meciul tur a reusit sa castige in ultima etapa.

Villarreal - Dinamo Zagreb

Dinamo Zagreb spera sa mai faca o 'minune' dupa ce a reusit sa o elimine pe Tottenham din competitie si sa intoarca rezultatul pe terenul spaniolilor, asigurandu-si prezenta in semifinale. Meciul tur s-a incheiat 1-0 pentru Villarreal.

Villarreal a suferit prima infrangere dupa o serie de sase meciuri cu victorii consecutive, in ultima etapa din La Liga, in timep ce Zagreb, care nu mai pierduse din turul cu Tottenham vine dupa victoria din derby-ul orasului.