VIDEO Sparta Praga - Liverpool 1-5. Victorie clară pentru ”cormorani”. Meciul a fost pe PRO ARENA și VOYO

Jurgen Klopp Sparta Praga - Liverpool Europa League
Data publicarii: Joi 07 Martie 2024, 21:37
Data actualizarii: Joi 07 Martie 2024, 22:51

Meciul dintre Sparta Praga și Liverpool a fost în direct pe Pro Arena & VOYO.

Sparta Praga - Liverpool 1-5, ACUM, PRO ARENA și VOYO

Minutul 90+4: Final de meci la Praga!

Minutul 90+4: GOOOL Liverpool! Dominik Szoboszlai reușește să înscrie pentru 5-1, cu un șut pe jos la colțul scurt.

Minutul 74: Intră Mohamed Salah la Liverpool! Pentru egiptean este prima partidă după mai bine de trei săptămâni, acesta fiind accidentat.

Minutul 73: După marcarea golului ”de onoare”, Sparta Praga nu a mai contat pe plan ofensiv. Birmancevic a reușit să expedieze un șut slab, pe jos, spre poarta lui Kelleher, dar portarul lui Liverpool a reținut fără probleme.

Minutul 54: GOOOL Liverpool! Înscrie și Luis Diaz, ajutat de o deviere a unui fundaș de la Sparta Praga! Dindahl a fost ”păcălit”.

Minutul 46: GOOOL Sparta Praga! Bradley înscrie în propria poartă, iar cehii încep cum nu se putea mai bine prima repriză.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+3: PAUZĂ la Praga! Liverpool conduce cu 3-0, deși ocaziile mari au fost de partea gazdelor în prima parte a jocului. Totuși, ”cormoranii” au dominat finalul reprizei și au reușit să înscrie în prelungiri.

Minutul 45+3: GOOOL Liverpool! Darwin Nunez reușește ”dubla” în ultimul minut din prelungirile primei reprize, cu un alt șut superb, la care Dundahl nu a putut face nimic.

Minutul 42: Bară pentru Liverpool! Gakpo ratează șansa de a face 3-0 pentru echipa lui Jurgen Klopp.

Minutul 37: Ocazie uriașă pentru Sparta Praga! Birmacevic trimite pe lângă poartă din poziție ideală. Kelleher era ”bătut”, după ce a apărat o minge șutată din partea opusă.

Minutul 25: GOOOL Liverpool! Darwin Nunez înscrie pentru 2-0 cu un șut superb, din afara careului, la care Dindahl nu a putut să intervină. Reușita vine după câteva minute bune ale gazdelor.

Minutul 20: De câteva minute bune, Sparta Praga s-a ”instalat” în jumătatea de teren a celor de la Liverpool, căutând golul egalizator. După ocazia monumentală din minutul 15, cehii l-au pus din nou la încercare pe Kelleher, dar portarul oaspeților ține tabela intactă.

Minutul 15: Ce ocazie pentru Sparta Praga! Haraslin este lăsat complet liber în careu, trage spre poarta lui Kelleher, acesta reușește să respingă dar mingea a fost aproape să depășească linia porții. Gomez intervine și îndepărtează la timp pericolul.

Minutul 6: GOOOL Liverpool! Alexis Mac Allister reușește să transforme lovitura de la 11 metri cu un șut pe jos, în stânga. Portarul Spartei Praga a plonjat în partea opusă.

Minutul 5: Penalty pentru Liverpool! Mac Allister este faultat în interiorul careului de Sorensen, iar centralul partidei arată punctul cu var. Fundașul celor de la Sparta Praga nu protestează. Tot Marc Allister se pregătește să execute.

Minutul 1: Fluier de start la Praga!

• Sparta Praga: Dindahl - Sorensen, Vitik, Krejci - Preciado, Solbakken, Kairinen, Zeleny - Birmancevic, Kuchta, Haraslin
  • Liverpool: Kelleher - Gomez, Quansah, Konate, Robertson - Elliott, Endo, Mac Allister - Nunez, Gakpo, Diaz

Jurgen Klopp, antrenorul lui Liverpool, a vorbit înainte de meciul cu Sparta Praga și a menționat cât de important e duelul cu cehii. De asemenea, tehnicianul neamț a semnalat faptul că nu prioritizează nicio competiție și că scopul e să confrunte toate meciurile în momentul în care se apropie.

”Jucăm un meci foarte important. Nu am fi câștigat Carabao Cup sau nu am fi avansat în semifinalele FA Cup dacă am fi prioritizat o competiție anume. Așa s-a întâmplat și în Europa League. Nu am făcut niciodată așa ceva. Ne-am confruntat cu fiecare meci pe care l-am avut”, a spus Jurgen Klopp, citat de Tuttomercatoweb.

Ultima dată când Liverpool a întâlnit-o pe Sparta Praga a fost în 2011, în șaisprezecimile Europa League, moment în care ”cormoranii” au câștigat cu 1-0 la general și au avansat mai departe în optimile competiției.

Programul meciurilor de joi de pe Pro Arena și VOYO din optimile Europa și Conference League

• Ora 19:45 Sparta Praga - Liverpool (Pro Arena și VOYO) (Europa League)
  • Ora 19:45 AS Roma - Brighton & Hove Albion (VOYO) (Europa League)
  • Ora 19:45 Ajax Amsterdam - Aston Villa (VOYO) (Conference League)
  • Ora 22:00 AC Milan - Slavia Praga (Pro Arena și VOYO) (Europa League)
  • Ora 22:00 Benfica Lisabona - Glasgow Rangers (VOYO) (Europa League)
  • Ora 22:00 Freiburg - West Ham United (VOYO) (Europa League)