VIDEO EXCLUSIV Cine a fost numit MVP-ul finalei Europa League, Sevilla - AS Roma. A intrat într-o galerie celebră, alături de Ronaldo, Crespo sau Taffarel

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 01 Iunie 2023, 08:22
Data actualizarii: Joi 01 Iunie 2023, 09:03

Sevilla FC - AS Roma 1-1 (0-1, 1-1), după prelungiri; 4-1, la loviturile de departajare. Meciul a fost pe Pro Arena și VOYO.

Marocanul Bono a fost numit MVP-ul finalei de la Budapesta, meci care a avut loc în fața a 70.000 de spectatori.

Bono, bun de tot

Goalkeeper-ul în vârstă de 32 de ani, unul dintre cei mai buni portari și la CM de anul trecut, unde a ajuns cu Maroc până în semifinalele competiției din Qatar, a avut în timpul partidei mai multe intervenții salvatoare și și-a dirijcat excelent defensiva, mai ales în partea a doua a reprizei secunde. Esențial a fost însă la momentul culminant al partidei.

La loviturile de departajare, Mancini şi Ibanez au ratat, Bono apărând şuturile lor, iar Lucas Ocampos, Erik Lamela, Ivan Rakitic şi Gonzalo Montiel au transformat pentru iberici, iar Bryan Cristante a marcat golul italienilor. Campionul mondial Montiel a înscris după ce iniţial Rui Patricio apărase şutul său, însă penalty-ul a fost repetate, deoarece portarul lusitan nu păstrase un picior pe linia porţii.