Calificare istorica in sferturi pentru Ucraina! Suedia, out dupa ce Dovbyk a inscris in prelungiri! Aici ai tot ce s-a intamplat in Suedia 1-2 Ucraina

Data publicarii: Marti 29 Iunie 2021, 23:46
Data actualizarii: Miercuri 30 Iunie 2021, 00:58

Toate meciurile de la Campionatul European se vad la PRO TV si pe VOYO.RO!

Suedia 1-2 Ucraina

FINAL!

Min. 120+1: GOOOOOL UCRAINA! Dovbyk primeste in careu de la Zinchenko si trimite in poarta!

Min. 110: Quaison primeste in careu si trimite peste poarta, dar arbitrul fluierase pozitia neregulamentara a acestuia.

Min. 106: A inceput a doua repriza de prelungiri!

PAUZA

Min. 99: CARTONAS ROSU! Suedia ramane in 10 oameni dupa ce Danielson vede cartonasul rosu! Fundasul l-a faultat dur pe Besedin, initial Orsato i-a aratat cartonasul galben, insa dupa ce a consultat VAR l-a eliminat pe jucator.

Min. 91: A inceput prima repriza de prelungiri!

S-a incheiat timpul regulamentar! Meciul se joaca in prelungiri!

Min. 68: OCAZIE SUEDIA! Forsberg patrunde in careu, ii dribleaza pe fundasii ucraineni si suteaza puternic, dar trimite din nou in bara!

Min. 66: OCAZIE SUEDIA! Kulusevski suteaza puternic de la marginea careului, dar Bushchan are o parada frumoasa si respinge.

Min. 56: OCAZIE SUEDIA! Isak ii trimite ideal lui Forsberg, care patrunde in careu si suteaza cu efect, il invinge pe Bushchan, dar balonul se duce in bara.

Min. 55: OCAZIE UCRAINA! Sydorchuk suteaza puternic din 15 metri, dar trimite in bara!

Min. 46: A inceput a doua repriza!

PAUZA

Min. 43: GOOOOOL SUEDIA! Forsberg primeste in afara careului si suteaza puternic de la distanta, balonul este deviat si intra in poarta!

Min. 32: OCAZIE UCRAINA! Yarmolenko primeste in careu si suteaza puternic, dar balonul se duce pe langa poarta lui Olsen.

Min. 27: GOOOOOL UCRAINA! Yarmolenko ii paseaza lui Zinchenko in careu, iar mijlocasul trimite superb cu exteriorul! Balonul se duce pe sub Olsen, direct in poarta.

Min. 10: OCAZIE UCRAINA! Yarmolenko combina frumos cu Yaremchuk, care suteaza din interiorul careului, insa Olsen reuseste sa intervina si deviaza balonul.

Min. 1: A inceput meciul!

Echipele de start:

Suedia si Ucraina se intalnesc azi, de la ora 22:00, pe stadionul Hampden Park din Glasgow, in optimile de finala ale EURO 2020.

Suedia s-a calificat in "optimi" dupa ce a castigat Grupa E. Echipa nordica a remizat cu Spania (0-0) si a invins Slovacia (1-0) si Polonia (3-2).

Ucraina a ajuns in aceasta faza a competitiei dupa ce a incheiat pe locul 3 in Grupa C. Ucrainenii au fost invins de Tarile de Jos (2-3) si de Austria (0-1) si au trecut de Macedonia de Nord (2-1).

Meciul Suedia - Ucraina va fi condus de o brigada de arbitri din Italia. Daniele Orsato se va afla la centru, iar Alessandro Giallatini si Fabiano Preti vor fi asistenti. Arbitru de rezerva a fost desemnat Davide Massa.

Invingatoarea duelului Suedia - Ucraina va juca in sferturile de finala, sambata, 3 iulie, la Roma, cu castigatoarea din partida Anglia - Germania.

Echipele probabile:

Suedia: Olsen - Lusting, Lindelof, Danielson, Augustinsson - Larsson, Ekdal, Olssol, Forsberg - Quaison, Isak

Selectioner: Janne Andersson

Ucraina: Bushchan - Karavaev, Matviyenko, Zabarnyi, Mykolenko - Malinovskyi, Sydorchuk, Zinchenko - Yarmolenko, Yaremchuk, Tsyhankov

Selectioner: Andriy Shevchenko