VIDEO EXCLUSIV Seară neagră pentru Ciprian Deac! Căpitanul CFR-ului a ratat de două ori de la punctul cu var

Data publicarii: Joi 03 Noiembrie 2022, 21:08
Data actualizarii: Joi 03 Noiembrie 2022, 21:15

CFR Cluj - FC Ballkani, duel în ultima etapă din grupele Conference League. Dacă vor câștiga, ardelenii se vor califica în primăvara europeană.

CFR a început în forță meciul și a deschis relativ rapid scorul, în minutul 17, prin Boateng. Campioana României putea să mai lovească încă o dată în minutul 35, însă Ciprian Deac a ratat de două ori de la punctul cu var.

În minutul 32, după un fault al lui Lindon Emerllahu la Malele, arbitrul a arătat punctul cu var. Ciprian Deac și-a asumat executarea loviturii de pedeapsă, însă portarul lui Ballkani a ghicit colțul și a intervenit salvator.

„Centralul” partidei a întors însă faza, pentru că în momentul în care Deac a lovit mingea erau mai mulți jucări în careul de 16 metri, lucru interzis de regulament.

Lovitura de pedeapsă a fost repetată, iar capitanul campioanei CFR și-a asumat din nou executarea, însă și de această dată a fost „ghicit” de portarul kosovarilor.

A fost 1-0 la pauză pentru CFR Cluj, lucru care o clasează pe CFR campioana României pe locul doi în grupă.

Bonus important pentru CFR dacă se califică în primăvara europeană

O victorie îi asigură lui CFR Cluj poziția secundă, indiferent de cum se va termina meciul dintre Slavia Praga și Sivasspor.

Locul doi îi aduce campioanei noastre un bonus financiar important, de 300.000 de euro, la care s-ar mai adăuga încă 300.000 pentru calificarea în primăvara europeană și încă 500.000 pentru o eventuală victorie cu Ballkani, esențială pentru calificare.