O echipa frumoasa - CFR

Data publicarii: Joi 27 Noiembrie 2008, 19:48
Data actualizarii: Joi 27 Noiembrie 2008, 19:50
CFR merita o vorba buna, chiar si dupa 1-3 cu Roma. Chiar si dupa ce a iesit din Europa. Si asta pentru ca joaca fotbal.

Steaua isi ia o gramada de critici pentru ca nici nu a jucat nimic. Cu exceptia jocului defensiv de la Florenta, a primei reprize cu Lyon si a dublei cu Galata, cand a jucat un fotbal decent, Steaua nu a aratat nimic. Nici Europei, nici noua.

CFR, in schimb, a aratat ceva. A aratat a echipa legata, cu jucatori care sunt in stare sa tina putin mingea, sa preia, sa paseze la timp, sa accelereze, sa faca un-doi-uri. Ma uitam la meciul cu Roma si imi spuneam: “Astia chiar joaca fotbal!” CFR a avut primele 10 minute cu Roma comparabile cu primul sfert de ora al lui Bayern cu Steaua.

Apoi, a venit prima lovitura. Mare greseala De Sousa, mare greseala Stancioiu. Se intampla. CFR a luat-o de la capat. A continuat asa cum trebuia: ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic. Publicul, in schimb, are prima bila neagra de cand ne uitam la meciurile CFR-ului. Cum poti sa-l iei la huiduit pe Stancioiu cand mai sunt de jucat 3 sferturi de meci? Ce-ti doresti tu, ca supporter, sa-si revina sau sa cada de tot? Ma asteptam la aplauze pentru Edy, nu huiduieli. Dar se vede treaba ca diferenta dintre Cluj si Bucuresti nu e chiar asa de mare pe cat vor unii sa ne-o prezinte.

A venit si golul doi iar CFR are meritul de a fi reactionat. Kone a marcat si sperantele au ramas pentru repriza a doua. La fel de firesc, totul s-a “taiat” la 1-3.

Sigur, s-au facut o gramada de greseli. Gabi Muresan e mult mai lent, Cadu nu mai are siguranta de pe Olimpico, Tony s-a operat, Stancioiu nu a parat decat doua suture din 5, si alea in minutul 90…

CFR a facut o campanie mai mult decat onorabila intr-o grupa de foc. A gresit insa ca nu a batut pe cine trebuie. CFR a gresit ca nu a batut Bordeaux. Dupa 4 puncte in primele doua meciuri, CFR putea sa se califice macar in Cupa UEFA daca batea o data pe Bordeaux. Plateste acum scump cele 6 puncte pierdute cu Bordeaux.

Urmeaza Chelsea. Si apoi, returul pentru un nou loc in Liga. Din ce-am vazut in cele 5 meciuri de Champions League ale CFR-ului, inteleg de ce doi oameni cu capul pe umeri, Razvan Lucescu si Dan Petrescu, vad CFR-ul din nou campioana.