„Dezgustător și plin de invidie!” A greșit grav în optimile Mondialului și a fost imediat atacat brutal de colegul de la club: „Eu sunt titularul”

Mat Ryan CM 2022
Data publicarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 16:47
Data actualizarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 17:03

Argentina s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale, după ce a trecut în optimi de Australia, scor 2-1.

Sud-americanii au deschis scorul prin golul lui Messi, în minutul 35, apoi și-au dublat avantajul prin reușita lui Julián Álvarez. Golul fotbalistului de la City a venit după o greșeală uriașă a lui Mathew Ryan (30 de ani), portarul Australiei.

Eroarea lui Ryan s-a dovedit decisivă în eșecul alor săi. Australia a punctat spre finalul partidei, după un autogol al lui Enzo Fernández, dar nu a avut puterea să revină pe tabelă și să ducă jocul în prelungiri.

Mesaj brutal pentru Ryan, chiar de la colegul său: „Politica e de vină, cu siguranță!”

Imediat după ce a gafat, Mathew Ryan a fost atacat brutal chiar de coechipierul său de la FC Copenhaga. Polonezul Kamil Grabara (23 de ani), portarul titular în echipa daneză, a scris în timp real pe Twitter: „Trebuie să fie politica de vină, cu siguranță”.

În spatele mesajului lui Grabara stă o rivalitate toxică între cei doi portari. Polonezul a ajuns la Copenhaga în vara lui 2021 și a devenit imediat titular la gruparea daneză. Ryan a semnat cu Copenhaga în luna august a acestui an.

Australianul a apărat poarta danezilor cât Grabara a fost accidentat, însă și-a pierdut locul în primul 11 atunci când polonezul s-a refăcut. Când și-a reluat locul în poartă, Grabara l-a atacat fără menajamente pe Ryan.

„Motivul pentru care suntem pe poziția 9-a este că am luat o grămadă de goluri. Nu există competiție pentru postul de titular. Eu sunt titularul”, spunea ferm polonezul, care adăuga că el și Ryan nu sunt deloc prieteni.

Tweet-ul lui Grabara are și o explicație concretă. Nemulțumit că e ținut rezervă la Copenhaga, Ryan s-a plâns presei că nu joacă „din cauza politicii clubului, care vrea să-l vândă pe bani mulți pe Grabara”.

Reacția lui Ryan și mesajele de la fani: „Dezgustător și plin de invidie!”

După jocul cu Argentina, portarul Australiei a vorbit și despre tweetul controversat publicat de polonez. „Să fiu sincer, nu sunt surprins că a postat asta. Dar nu e treaba mea ce părere are el”, a zis Mathew Ryan.

Mesajul lui Grabara a fost disecat de mii de fani. „Tu câte minute ai la Mondial?”, l-a întrebat cineva pe Grabara, care se află în Qatar cu Polonia, dar e abia a treia opțiune pentru selecționerul Michniewicz.

Alte reacții au fost și mai dure: „E rușinos ce faci, nu ești profesionist”, „Ce comentariu dezgustător și plin de invidie”, „Patetic” „Te iubesc, Kamil, dar e teribil ce faci. Maty e colegul tău, e unul de-al nostru, e normal să creadă că ar trebui să fie titular, ca orice jucător de fotbal”.

Totuși, Grabara și-a găsit și ceva aliați. „Adevărul e că Ryan nu ar fi nici al treilea portar al Poloniei”, a comentat cineva.

Grabara și-a început cariera la Ruch Chorzów, iar în 2016 a fost transferat de Liverpool. Nu a jucat la „cormorani”, fiind împrumutat la Aarhus și Huddersfield, înaintea să semneze cu Copenhaga.

Mathew Ryan, trecut în carieră pe la cluburi ca Brighton, Bruges, Valencia sau Real Sociedad, vrea să plece în această iarnă de la Copenhaga și să își găsească un club unde să fie prima opțiune.