S-a aflat motivul pentru care Raheem Sterling a fost scos din lot pentru meciul cu Senegal! Fotbalistul a zburat direct în Anglia

Raheem Sterling Anglia senegal CM 2022
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 23:28
Data actualizarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 23:29

Anglia s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar, după victoria la scor cu Senegal, scor 3-0

Naționala pregătită de Gareth Southgate nu a avut probleme cu Senegal și se va înfrunta cu campioana mondială en-titre, Franța, în sferturile de finală. Cu câteva ore înainte de meciul din optimi din Anglia venea o veste neașteptată, astfel că după ce Ben White s-a retras din lot din motive personale și a plecat spre Anglia, englezii anunțau și absența lui Raheem Sterling din lotul „Three Lions” pentru meciul cu Senegal.

Deși nu au apărut inițial detalii legate de absența fotbalistului pe care Chelsea l-a transferat de la Manchester City în această vară, s-a scris că absența din lot este datorată de motive personale.

Motivul absenței lui Raheem Sterling din lotul Angliei

Jurnalistul Daily Mail, Matt Law, a oferit detalii în legătură cu situația lui Raheem Sterling. Acesta a postat pe Twitter explicații, dezvăluind că fotbalistul a fost victima hoților în casa din Londra pe care o are, în timp ce se afla în Qatar.

„Raheem Sterling a fost victima hoților la casa din Londra în timp ce se afla în Qatar. A decis să se întoarcă în Marea Britanie pentru a verifica starea familiei sale, însă speră să revină în Qatar dacă circumstanțele sunt bune. Jaful a avut loc sâmbătă seară, cu o seară înainte de meciul Angliei.

Sterling este implicat serios în lotul Angliei și acțiunea naționalei la Campionatul Mondial și vrea să revină în Qatar cât timp totul este ok”, a scris jurnalistul.

Raheem Sterling a jucat în meciurile cu Iran, 6-2, și SUA, 0-0, în faza grupelor la Mondial, având un gol și un assist în primul meci. În duelul cu Țara Galilor, atacantul a fost rezervă.