Mihai Stoica l-a pus la colț pe Leo Messi: „Rămâi cu trofeele și satisfacția că ai bătut oul”. Ce l-a determinat să-l critice pe starul argentinian

nationala argentinei Argentina Campioana Mondiala emiliano Martinez Mihai Stoica qatar 2022 CM 2022 Leo Messi
Vali Andronescu
Data publicarii: Joi 22 Decembrie 2022, 19:15
Data actualizarii: Joi 22 Decembrie 2022, 19:14

Naționala Argentinei s-a impus în fața Franței în finala Campionatului Mondial din Qatar, ediția 2022 (3-3, 4-2 d.l.d.), iar Lionel Messi a ridicat deasupra capului pentru prima dată în istorie trofeul mult râvnit.

Oficialul FCSB, Mihai Stoica, a avut o reacție dură la adresa lui Lionel Messi, după ce Emiliano Martinez, goalkeeperul echipei Albiceleste care a fost încoronat și cu premiul de cel mai bun portar al turneului final.

La parada elevilor lui Lionel Scaloni în Buenos Aires, „Dibu” Martinez s-a prezentat pe autocar cu un bebeluș cu fața lui Kylian Mbappe, lucru care l-a scos din sărite pe MM, mai ales că francezul este coleg cu Messi la Paris Saint-Germain, iar argentinianul nu a reacționat în niciun fel la ironiile portarului.

„Dacă ai fi lider, n-ai permite portarului-clown penibil să-şi bată joc de viitorul nr. 1 mondial, întâmplător şi coechipierul tău de la PSG. Doar că poţi să fii cel mai mare fotbalist din lume şi fără să ai leadershipu’ cu tine în autobuz. Rămâi cu toate trofeele posibile şi cu satisfacţia că ai bătut oul, nu şi cu respectul tuturor”, a spus Mihai Stoica, potrivit Orange Sport.

Argentina - Franța 3-3 (4-2 d.l.d.)

Argentina a început fantastic finala Campionatului Mondial din Qatar. Lionel Messi a deschis scorul din penalty (minutul 23), iar Di Maria a majorat diferența (minutul 36). Sud-americanii au controlat excepțional partida, până în minutul 80.

Francezii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, iar Kylian Mbappe a redus din diferență. Un singur minut mai târziu, starul lui Paris Saint-Germain a restabilit egalitatea și a trimis meciul în prelungiri.

Lionel Messi a readus-o pe Argentina pe culmile victoriei în minutul 108, dar același Kylian Mbappe a restabilit egalitatea și a ajutat „Cocoșul galic” să ajungă la loteria penalty-urilor.

Acolo, sud-americanii s-au impus catastrofal. 4-2 s-a terminat, după ce Martinez a parat lovitura lui Kingsley Coman, iar Tchouameni a trimis mult pe lângă poartă.

Argentina a devenit, astfel, campioana mondială la turneul final, ediția 2022, din Qatar!