NEWS ALERT Lovitură pentru naționala Braziliei! Jucătorul care e OUT de la Campionatul Mondial

Brazilia gabriel jesus CM 2022
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 03 Decembrie 2022, 13:42
Data actualizarii: Sambata 03 Decembrie 2022, 13:51

Naționala Braziliei s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului Mondial din postura de lider.

Brazilienii și-au câștigat grupa, având două victorii și o înfrângere, însă un golaveraj mai bun față de Elveția. Naționala lui Tite va da peste Coreea de Sud în optimile de finală ale Campionatului Mondial, însă după înfrângerea cu Camerun, scor 0-1, selecționerul a mai primit o veste proastă.

După accidentările lui Neymar, Alex Sandro și Danilo, care ar putea reveni pe teren în fazele eliminatorii, tehnicianul a pierdut un jucător pentru restul turneului. Jurnalistul Fabrizio Romano informează că Gabriel Jesus (25 ani) nu va mai juca la turneul final din cauza unei accidentări.

Gabriel Jesus, OUT de la Campionatul Mondial

Fotbalistul transferat de Arsenal în această vară a simțit dureri la genunchi după meciul cu Camerun, iar sursa citată anunță că nu va mai putea juca. Gabriel Jesus ar urma să revină în teren abia în luna ianuarie, când va evolua alături de „tunari”.

Gabriel Jesus a fost folosit în toate meciurile din grupe de la Campionatul Mondial, însă a fost titular doar cu Camerun. În meciul cu Serbia a jucat 12 minute, scor 2-0, în timp ce cu Elveția a bifat 18 minute, scor 1-0. În ultima partidă, Jesus a fost scos în minutul 63 și înlocuit cu Pedro.