Gary Neville nu are milă de Cristiano Ronaldo. Ce a declarat despre comportamentul portughezului, lăsat pe banca de rezerve

Gary Neville campionatul mondial din qatar 2022 Cristiano Ronaldo Portugalia CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 07 Decembrie 2022, 09:47
Data actualizarii: Miercuri 07 Decembrie 2022, 10:11

Portugalia s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a surclasat Elveția cu scorul de 6-1, pe Lusail Stadium din Al Daayen.

Ceea ce era considerat cel mai echilibrat duel din optimile de finală a ajuns o reprezentație de forță pentru lusitani, care au beneficiat de revelaţia Goncalo Ramos (21 ani), autorul primei triple de la Cupa Mondială din Qatar.

Pentru Seleccao au marcat Goncalo Ramos (minutele 17, 51, 67), Pepe (minutul 33), Raphael Guerreiro (minutul 55) şi Rafael Leao (minutul 90+2), în timp ce golul de onoare al elveţienilor a fost reuşit de Manuel Akanji (minutul 58).

Pentru meciul din optimi, selecționerul Portugaliei l-a lăsat pe Cristiano Ronaldo (37 ani) pe banca de rezerve și a optat în atac pentru titularizarea lui Goncalo Ramos (21 ani), care a marcat trei goluri.

Gest necontrolat al lui Cristiano Ronaldo în meciul cu Coreea de Sud

Atacantul rămas liber de contract după despărțirea de Manchester United a fost înlocuit de selecționer în minutul 65, în locul său fiind trimis Andre Silva.

În timp ce mergea către banca de rezerve într-un ritm mai lent, unul dintre jucătorii Coreei de Sud l-a grăbit, moment în care superstarul portughez i-a răspuns agresiv, iar selecționerul Portugaliei a fost deranjat de atitudinea fotbalistului, motiv pentru care l-ar fi și lăsat pe banca de rezerve în confruntarea cu Elveția.

"Te grăbești al dracului de rău să mă înlocuiești", a spus jucătorul către adversarul său, momentul fiind surprins de camerele TV.

Reacția acidă a lui Gary Neville față de Cristiano Ronaldo

"Când s-a întâmplat la Manchester United, sugestia a fost că Erik ten Hag încerca să-l facă să plece, să-și arate autoritatea.

Cred că Ronaldo trebuie să vadă adevărul, iar asta îl cam supără. Îmbufnarea, atitudinea lui nu dau bine pentru el. Moștenirea pe teren lung este una stabilă, este unul dintre marii jucători.

Dar pe teren scurt.. a greșit antrenorul lui Juventus? A greșit antrenorul lui Manchester United? Se înșeală selecționerul Portugaliei? Sunt deja trei oameni care au făcut același lucru", a declarat Neville după partida cu Elveția.