VIDEO Nottingham - Huddersfield 2-1! Fosta câștigătoare a Cupei Campionilor Europeni se duelează cu Liverpool în sferturile FA Cup

Nottingham Forest Cupa Angliei FA Cup huddersfield Campionate externe
Data publicarii: Luni 07 Martie 2022, 23:30
Data actualizarii: Marti 08 Martie 2022, 00:23

Faza optimilor de finală din Cupa Angliei se încheie luni seară, cu meciul Nottingham Forest - Huddersfield, care începe la ora 21:30 și va fi transmis ÎN DIRECT de Pro X și VOYO.

Nottingham - Huddersfield 2-1, într-un meci transmis în direct pe Pro X și VOYO

Final de meci: Nottingham Forrest s-a calificat în sferturile FA Cupă, după ce s-a impus în duelul cu Huddersfield, scor 2-1. Oaspetții au deschis scorul, însă fosta câștigătoare a Cupei Campionilor Europeni a revenit și a întors scorul, până la pauză.

Minutul 76:  Același Danny Ward șutează excelent, însă portarul advers are o zi mare și respinge.

Minutul 73: Danny Ward execută o lovitură liberă din marginea careului. Mingea ajunge în colțul din stânga jos, de unde este respins de portarul Ethan Horvath.

PAUZĂ

Minutul 37: GOL Nottingham! Ryan Yates primește o minge provenită dintr-o lovitură liberă, trimisă de Garner, și marchează cu capul.

Minutul 33: Șansă uriașă pentru Huddersfield! Pipa șutează, dar mingea lui ajunge în bară.

Minutul 29: GOL Nottingham! Sam Surridge finalizează cu gol o acțiune proprie.

Minutul 13: GOL Huddersfield! Tom Lees înscrie cu capul, dintr-o centrare provenită dintr-un corner.

Minutul 11: Sam Surridge (Nottingham) înscrie, dar golul este anulat pentru o poziție de offside.

Minutul 1: A început meciul! Startul partidei a fost precedat de un moment emoționant dedicat ucrainienilor.

Echipele de start:

Nottingham: Cook, Garner, Horvath (P), Johnson, Lowe, McKenna, Spence, Surridge, Worrall (C), Yates, Zinckernagel

Huddersfield: Blackman (P), Eiting, Hogg (C), Holmes, Lees, Pearson, Pipa, Ruffels, Sarr, Sinani, Thomas

Nottingham - Huddersfield, în direct pe Pro X și VOYO

Ambele formații evoluează în Championship, iar Huddersfield chiar speră la revenirea în Premier League, formația lui Carlos Corberan ocupând locul secund, cu 62 de puncte, la 11 lungimi în spatele liderului Fulham, care are două meciuri în minus.

De partea cealaltă, Nottingham, dubla campioană a Europei de la finalul anilor '70, se află pe poziția 9 în Championship, cu 52 de puncte și speră la play-off-ul pentru promovarea în Premier League.

Nottingham a produs deja două surprize uriașe în acest sezon de FA Cup, eliminând echipe importante din Premier League, Arsenal (1-0) și Leicester (4-1), în timp ce Huddersfield a trecut de Burnley (2-1) și Barnsley (1-0).

Nottingham Forest și Huddersfield s-au întâlnit deja de două ori în acest sezon, iar cele două formații și-au împărțit victoriile.

Învingătoarea din partida de diseară va înfrunta Liverpool în sferturile de finală ale Cupei Angliei.

Echipele probabile:

• Nottingham Forest: Samba - Worrall, Cook, McKenna - Spence, Garner, Yates, Lowe - Zinckernagel - Johnson, Davis
  • Huddersfield: Nicholls - Turton, Pearson, Lees, Toffolo - O'Brien, Hogg - Thomas, Sinani, Holmes - Ward