Ianis Hagi a privit de pe bancă derby-ul Celtic - Rangers. Fiul ”Regelui” nu a mai jucat de o lună

Ianis Hagi Celtic - Rangers rangers Campionate externe Ianis Hagi
Data publicarii: Sambata 08 Aprilie 2023, 17:16
Data actualizarii: Sambata 08 Aprilie 2023, 17:16

Celtic a câștigat derby-ul cu echipa lui Ianis Hagi, Rangers, scor 3-2.

Japonezul Kyogo Furuhashi a deschis scorul pentru Celtic, dar bucuria gazdelor nu a durat mult, pentru că Tavernier a restabilit egalitatea chiar înainte de pauză.

Același Furuhashi a reușit ”dubla” în repriza secundă, în minutul 62, iar reușita lui Jota i-a permis lui Celtic să se distanțeze pe tabelă.

Ianis Hagi, din nou rezervă neutilizată. Nu a mai jucat de o lună

Tot Tavernier a marcat pentru Rangers și în minutul 79, dar fosta campioană a Scoției nu a putut reveni până la final, iar Celtic a câștigat ”Old Firm” cu scorul de 3-2.

În echipa lui Michael Beale, Ianis Hagi (24 de ani) a fost rezervă neutilizată. A fost a doua oară în ultimele trei meciuri când antrenorul lui Rangers l-a luat în lot pe mijlocașul român, dar nu a contat pe serviciile sale.

Se va împlini o lună de la ultimul meci în care Ianis Hagi a evoluat pentru Rangers. Fiul ”Regelui” nu a mai jucat de pe 12 martie, de la un meci din Cupa Scoției, în care a fost trimis în teren în ultimele 13 minute.

După accidentare, Ianis Hagi a fost titularizat într-un singur meci în echipa lui Rangers, tot în Cupa Scoției, cu Patrick Thistle (3-0), când a fost schimbat la pauză.

Următoarea partidă a lui Rangers este programată pe 15 aprilie, cu St. Mirren, în campionat.