Ce a avut de spus Hugo Lloris după umilința pe care Tottenham a trăit-o cu Newcastle, învinsă cu 6-1

Hugo Lloris Newcastle Premier League Tottenham Anglia
Data publicarii: Duminica 23 Aprilie 2023, 20:57
Data actualizarii: Duminica 23 Aprilie 2023, 21:12

Newcastle United a obţinut o victorie impresionantă, scor 6-1 cu Tottenham Hotspur, rivală în lupta pentru un loc de Champions League, meciul disputându-se în etapa a 32-a din Premier League.

Newcastle a condus cu 5-0 în minutul 21. Golurile au fost marcate de Jacob Murphy, în minutele 2 şi 9, Joelinton (minutul 6), Alexander Isak (minutele 19, 21) şi Callum Wilson (minutul 67), respectiv Harry Kane (minutul 49).

Antrenorul interimar al lui Spurs, Cristian Stellini, l-a înlocuit în minutul 23 pe mijlocaşul Pape Matar Sarr cu Davinson Sanchez, iar la pauză l-a trimis între buturi pe Fraser Forster în locul lui Hugo Lloris, fostul titular al naţionalei Franţei.

Newcastle este provizoriu pe poziţia a treia în Premier League, cu 59 puncte după 31 de jocuri, la egalitate de puncte cu ocupanta locului patru, Manchester United, care are un meci mai puţin disputat. Tottenham este pe cinci, cu 53 puncte după 32 de jocuri.

Ce a declarat Hugo Lloris după Newcastle - Tottenham 6-1

"Este rușinos. Primul lucru pe care trebuie să-l facem este să le cerem scuze suporterilor. Nu am contat deloc în prima repriză, ne-au dominat la fiecare aspect al jocului.

Nici nu se mai pune vorba de tactică, a existat o lipsă a orgoliului. Să primim patru goluri în 20 de minute", a declarat Hugo Lloris.

Portarul francez a lăsat de înțeles că schimbarea de la pauză a avut legătură cu o problemă medicală: "Nu mă simt bine, cred că este o problemă musculară".