PSG Lionel Messi Neymar Amicale
Data publicarii: Luni 25 Iulie 2022, 18:54
Data actualizarii: Luni 25 Iulie 2022, 19:01

Paris Saint-Germain a disputat încă un meci de pregătire înaintea stagiunii.

Trupa lui Christophe Galtier s-a distrat în amicalul cu japonezii de la G-Osaka. Partida s-a terminat 6-2, iar Messi și Neymar și-au trecut ambii numele în lista marcatorilor.

PSG - G-Osaka 6-2

Parizienii stau bine în teren și fără Angel Di Maria, plecat în această perioadă la Juventus liber de contract.

PSG a deblocat tabela de marcaj în minutul 28 prin Sarabia. Câteva momente mai târziu, Neymar a majorat dintr-o lovitură de la punctul cu var (32'), iar japonezii au redus diferența prin Kurokawa (34'). Speranțele asiaticilor s-au domolit, însă, Vitinha i-a pasat excelent lui Mendes care a făcut 3-1 ('37), iar Lionel Messi a închis tabela în prima repriză în minutul 39 din pasa fostului coleg de la Barcelona, Neymar.

Înainte ca Galtier să schimbe echipa pentru a testa și alți fotbaliști, Neymar a făcut 5-1 la doar 15 minute de la fluierul startului reprizei secunde. Yamami a reușit să marcheze al doilea gol pentru formația sa (70'), însă, Kylian Mbappe și-a dorit ca diferența de scor să fie mai mare și a blocat tabela la 6-2, în minutul 86.

Transferurile de la PSG

Șeicul Nasser al Khelaifi i-a transferat în această perioadă de mercato pe Vitinha pentru 41.5 milioane de euro de la FC Porto și pe Nuno Mendez de la Sporting pentru 38 milioane.

De cealaltă parte, Di Maria a părăsit gruparea, Xavi Simons a fost dat pe gratis la PSV, iar PSG și-a cedat și doi portari de rezervă: Marcin Bulka a fost vândut la OGC Nice pe 2 milioane, iar Alphonse Areola a fost prezentat oficial la West Ham, după ce parizienii au încasat o sumă de 9.3 milioane de euro.