FOTO Arsenal o spulberă pe Chelsea în SUA! El este omul meciului

Arsenal Arsenal - Chelsea Chelsea gabriel jesus Premier League Amicale
Data publicarii: Duminica 24 Iulie 2022, 11:34
Data actualizarii: Duminica 24 Iulie 2022, 11:40

Arsenal și Chelsea s-au duelat într-un amical de foc înainte de startul sezonului.

"Tunarii" au lovit-o în patru rânduri pe Chelsea și au închis tabela de marcaj la 4-0. Pe lista marcatorilor s-au aflat Gabriel Jesus în minutul 15, Odegaard în minutul 36, Saka în minutul 66 și Lokonga în minutul 90+3.

Gabriel Jesus, omul meciului

Jesus a fost adus în această perioadă de mercato de la Manchester CIty pentru 52.2 milioane de euro. În victoria categorică cu Chelsea, brazilianul a fost desemnat omul partidei, iar Arsenal a distribuit pe rețelele social media o poză cu atacantul și premiul său.

Arsenal, în presezon

"Tunarii" s-au aflat la al cincilea meci în această stagiune de pregătire. Trupa dirijată de Mikel Arteta a reușit doar să se impună în amicaluri. Ipswich a fost prima victimă (5-1), iar Arsenal a continuat, pe rând, cu Nurnberg (3-5), Everton (2-0), Orlando City (3-1) și Chelsea (4-0).

În prima etapă de Premier League, formația din Londra o va întâlni pe Crystal Palace. În sezonul trecut, Arsenal a remizat în octombrie (2-2) și a învins-o cu 3-0 în mai.