Ultimul roman eliminat de la BCR Open: Crivoi - Starace 6-4, 6-7, 4-6!

Tenis
Data publicarii: Joi 23 Septembrie 2010, 18:55
Data actualizarii: Joi 23 Septembrie 2010, 21:16

Ultimul roman ramas in competitia de simplu de la turneul de tenis BCR Open Romania a fost eliminat on 3 seturi  6-4, 6-7, 4-6 de italianul Starace!

Victor Crivoi (locul 184 ATP) a ratat calificarea in sferturile de finala ale BCR Open Romania, fiind invins, joi, de italianul Potito Starace, cap de serie numarul 3, cu scorul de 4-6, 7-6, 6-4, in turul doi al competitiei, intr-un meci care a durat doua ore si 43 de minute.

In setul doi, in tie-break, Victor Crivoi a avut minge de meci la scorul de 6-5, insa a pierdut-o, italianul adjudecandu-si tie-breakul cu 8-6 si in final meciul.

Pentru prezenta in turul doi, Crivoi va primi un cec in valoare de 6.375 de euro si 20 de puncte ATP.
Potito Starace il va intalni in sferturi pe spaniolul Marcel Granollers, care a dispus, joi, cu scorul de 4-6, 7-5, 6-1, de italianul Filippo Volandri.

Alte rezultate inregistrate, joi, in turul doi al turneului de simplu: Pablo Cuevas (Uruguay) - Carlos Berlocq (Argentina) 6-4, 6-0; Pablo Andujar (Spania) - Florian Mayer (Germania, cap de serie numarul 2) 6-3, 3-6, 6-2.

Adrian Ungur a fost eliminat in turul II de la BCR Open Romania de Bjorn Phau in doua seturi, scor 2-6; 4-6. Ieri, Victor Hanescu a fost eliminat si el de Granollers. Cei doi au facut parte din echipa de Cupa Davis a Romaniei care a eliminat cu scorul de 5-0 Ecuadorul. Tecau a parasit BCR Open inca din primul tur, fiind invins cu 6-3, 6-2 de Marx/Zelenay.

Rezultatele inregistrate, miercuri, in partidele disputate la turneul masculin de tenis BCR Open Romania de la Bucuresti:

Simplu, turul I:

Pablo Cuevas (Uruguay) - Pere Riba (Spania) 6-1, 6-1
Simplu, turul al II-lea:
Albert Montanes (Spania, cap de serie numarul 1) - Tobias Kamke (Germania) 6-4, 6-4
Bjorn Phau (Germania) - Adrian Ungur (Romania) 6-2, 6-4
Jeremy Chardy (Franta, nr. 8) - Simone Vagnozzi (Italia) 6-2, 6-4
Juan Ignacio Chela (Argentina, nr.4) - Simon Greul (Germania) 6-1, 6-0

Dublu, turul I:

Philipp Marx (Germania) / Igor Zelenay (Slovacia) - Julian Knowle (Austria) / Horia Tecau (Romania) (nr. 1) 6-3, 6-2
Victor Anagnastopol / Marius Copil (ambii Romania) - Victor Crivoi / Adrian Ungur (ambii Romania) 6-3, 6-2
Marcel Granollers / Santiago Ventura (ambii Spania) (nr. 2) - Robin Haase (Olanda) / Florian Mayer (Germania) 1-6, 6-2, 10-5
Pablo Cuevas (Uruguay) / David Marrero (Spania) (nr.4) - Carlos Berlocq / Maximo Gonzalez (ambii Argentina) 6-3, 6-3 - meci reluat de la scorul 6-3, 1-1, dupa ce a fost intrerupt, marti, din cauza intunericului.
Dublu, sfert de finala:
Juan Ignacio Chela (Argentina) / Lukasz Kubot (Polonia) (nr. 3) - Daniele Bracciali / Potito Starace (ambii Italia) 7-6 (4), 6-1.

Sursa: Mediafax