FOTO Federer, cu ochii in lacrimi! A ajuns pe 3 in clasamentul ATP! Vezi ce probleme are!

Roger Federer Tenis
Data publicarii: Joi 01 Iulie 2010, 17:07
Data actualizarii: Joi 01 Iulie 2010, 17:13
Roger Federer a ratat semifinala la Wimbledon si a coborat tocmai pe locul 3 in clasamentul ATP. Elvetianul spune ca are probleme fizice de care nu reuseste sa scape.

"Am avut mici probleme la picior si la spate. Nu este vorba de o accidentare, insa au fost dureri care m-au deranjat. Din aceasta cauza, nu am jucat cum as fi vrut. Este frustrant. Nu ma simt bine de doua sau trei meciuri. Problemele la picior dateaza de la turneul de la Halle. Nu m-a durut in asa fel incat sa vreau sa termin cat mai repede posibil, insa a fost inconfortabil.

Nu am putut juca liber si atunci cand joci astfel, obtii astfel de performante. Tinand cont de aceste circumstante, cred ca am facut un meci corect. Adversarul meu a fost bun atunci cand trebuia", a spus Federer.

Tenismanul elvetian, care a fost eliminat si in sferturile de finala ale turneului de la Roland Garros, a precizat ca isi va lua o vacanta de doua saptamani si ca este nerabdator sa revina la Paris si la Londra, anul viitor, pentru a obtine rezultate mai bune.

Federer, locul doi in clasamentul ATP, a fost invins, miercuri, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-1, 6-4 de cehul Tomas Berdych, cap de serie numarul 12, la capatul unui meci care a durat doua ore si 34 de minute.